Marciniak nie wahał się ani chwili. Znamy pierwszego finalistę klubowych mistrzostw świata

Lukasz Lasia

Akt. 18/12/2023, 22:46 GMT+1

Niespodzianki nie było. Piłkarze Fluminense zostali pierwszymi finalistami klubowych mistrzostw świata odbywających się w Arabii Saudyjskiej. W meczu sędziowanym przez Szymona Marciniaka Brazylijczycy pokonali egipskie Al-Ahly 2:0. W finale ich rywalem będzie Urawa Red Diamond trenera Macieja Skorży albo Manchester City.

Historyczny triumf Fluminense. Skrót finału Copa Libertadores

Faworytem pierwszego półfinału byli zdobywcy Copa Libertadores, którzy występ w tej fazie mieli zapewniony z automatu. Ich wtorkowi rywale musieli go wywalczyć na boisku, pokonując niespodziewanie 3:1 reprezentującą gospodarzy ekipę Al-Ittihad, w której rzutu karnego nie wykorzystał Karim Benzema.

Błysk byłej gwiazdy Realu

Brazylijczycy, mający w składzie tak znanych piłkarzy jak Marcelo, Felipe Melo czy Ganso, od początku mieli przewagę, ale nie potrafili jej wykorzystać. Dwa razy za to Kolumbijczyk Jhon Arias trafiał w słupek. Ale Egipcjanie nie ograniczali się tylko do przeszkadzania. W 35. minucie przed znakomitą szansą znalazł się Kahraba, jednak 43-letni Fabio instynktownie sparował piłkę.
Losy spotkania rozstrzygnęły się w drugiej połowie. W 67. minucie legendarny obrońca Realu Madryt Marcelo upadł w polu karnym Al-Ahly, a Marciniak bez namysłu wskazał na jedenasty metr.

Sytuacja z udziałem Marcelo okazała się kluczowa

Piłkarze triumfatora Afrykańskiej Ligi Mistrzów protestowali, na czele z faulującym Percym Tau. Na nic się to zdało. Rzut karny wykorzystał pewnym strzałem w swój lewy dolny róg Arias.

Arias dał prowadzenie Fluminense

Chwilę później południowoafrykański piłkarz mógł się zrehabilitować za błąd. Po wspaniałym podaniu od Husseina El Shahata w niezłej sytuacji oddał strzał głową prosto w Fabio.
Końcówka należała do graczy z Rio de Janeiro. W 87. minucie Mohamed El Shenawy poradził sobie ze strzałem Germana Cano, jednak nie miał już nic do powiedzenia trzy minuty później, gdy zaskoczył go kąśliwym uderzeniem John Kennedy.

Czekają na rywala

Zespół prowadzony przez Fernando Diniza w piątek pierwszy raz zagra w finale KMŚ. Z kim? Rywala wyłoni wtorkowy półfinał pomiędzy Urawą Red Diamonds Macieja Skorży a Manchesterem City.
Pierwsze w historii klubowe MŚ rozgrywane w Arabii Saudyjskiej są jednocześnie ostatnimi w dotychczasowej formule, z siedmioma drużynami. W 2024 roku turnieju nie będzie, natomiast w 2025 klubowy mundial odbędzie się w Stanach Zjednoczonych i po raz pierwszy zostanie rozegrany z udziałem 32 drużyn.