Euro 2024. Niclas Fuellkrug strzelił gola w meczu Szwajcaria - Niemcy

24/06/2024, 13:33 GMT+2

Niemcy przez lata czekali na rasowego napastnika i wygląda na to, że w końcu się doczekali. Niclas Fuellkrug jest gwarantem goli, zwłaszcza gdy zaczyna mecz na ławce. W niedzielę ze Szwajcarią znów pojawił się na boisku jako zmiennik i znów wpisał się na listę strzelców, zapisując się przy okazji w historii Euro.

Euro 2024: Szwajcaria - Niemcy (źr. Getty Images)

Każdy z trzech meczów w fazie grupowej napastnik Borussii Dortmund zaczynał na ławce rezerwowych, a mimo to on otwiera klasyfikację najlepszych snajperów. Pierwszy raz dał o sobie znać w inauguracyjnym meczu ze Szkotami (5:1). Na boisku pojawił się pięć minut wcześniej.
Drugie trafienie zanotował w spotkaniu 3. kolejki ze Szwajcarami. Gospodarzom Euro uciekało pierwsze miejsce w grupie, ale od czego jest Fuellkrug. Rosły snajper wszedł na murawę kwadrans przed końcem, a do wyrównania (1:1) doprowadził w doliczonym czasie w swoim stylu, czyli głową.

Niclas Fuellkrug uratował punkt dla swojej drużyny

Jak Bierhoff

To już jego czwarty gol na dużym turnieju, co ciekawe, czwarty w roli rezerwowego. Poprzednie dwie bramki zdobył na mundialu w Katarze w 2022 roku, krótko po debiucie w kadrze. Niemcy odpadli już po fazie grupowej, ale Fuellkrug jako jedyny nie zawiódł, pokonując bramkarzy Hiszpanii i Kostaryki.
Jak podaje statystyczny serwis Squawka, 31-latek jest pierwszym piłkarzem w historii z taką liczbą goli na dużych turniejach jako zmiennik.
Wyrównał też osiągnięcie Oliviera Bierhoffa, który podczas Euro 1996 dwuktotnie wpisywał się na listę strzelców.
W łącznie sześciu występach (wszystkie z ławki) na wielkich imprezach urodzony w Hanowerze napastnik uzbierał zaledwie 148 minut. Oprócz czterech trafień, może pochwalić się też jedną asystą, co oznacza, że średnio co pół godziny ma udział przy golu.
Jeszcze bardziej imponująco wygląda jego ogólny dorobek w narodowych barwach - 13 goli w 19 występach, na które złożyło się 755 minut gry. Czyli bramka co 58 minut.