Euro 2024. Niemcy zremisowali ze Szwajcarią i wygrali grupę A

Akt. 23/06/2024, 23:38 GMT+2

W grupie A piłkarskich mistrzostw Europy wszystko jasne. Pierwsze miejsce zachowali Niemcy, którzy w samej końcówce wyszarpali remis 1:1 ze Szwajcarami. W drugim meczu Szkocja przegrała z Węgrami 0:1.

Euro 2024: Szwajcaria - Niemcy (źr. Getty Images)

Niemcy po dwóch zwycięstwach - nad Węgrami 2:0 i Szkotami 5:1 - awans do 1/8 finału mieli w kieszeni, ale przed niedzielnym spotkaniem we Frankfurcie nie mogli być pewni pozycji lidera.
Gdy jednak w 17. minucie z dystansu uderzył Robert Andrich, a niepewnie, wręcz fatalnie interweniował Yann Sommer, gospodarze turnieju prowadzili 1:0. Zaczęło iść po ich myśli, ale przez chwilę, bo do akcji wkroczyli sędziowie VAR. Tuż przed golem Jamal Musiala ostro starł się z Michelem Aebischerem. Prowadzący spotkanie Daniele Orsato z Włoch, oglądając powtórki telewizyjne na monitorze, uznał, że Niemiec faulował rywala. Bramkę anulował.

Ndoye zaskoczył Niemców

Upiekło się Sommerowi, upiekło się Szwajcarom, którzy przetrwali i sami ruszyli do ataku.
W minucie 28. w polu karnym Remo Freuler podał do Dana Ndoye, który wykazał się większym zdecydowaniem, wyprzedził stopera Jonathana Taha i z bliska wpakował piłkę do siatki. Dla 23-letniego snajpera rewelacyjnej w Serie A Bolonii był to premierowy gol w trwających mistrzostwach. Za moment mógł trafić drugi raz, ale nieznacznie chybił, będąc szybszym tym razem od drugiego środkowego defensora Niemiec Antonio Ruedigera.

Dan Ndoye otworzył wynik meczu we Frankfurcie

Niemcom sytuacja wymknęła się spod kontroli. W wirtualnej tabeli spadli na drugie miejsce i pierwszy raz na tej imprezie musieli gonić wynik.
I naciskali, także po przerwie, ale brakowało im precyzji, między innymi Toniemu Kroosowi czy rezerwowemu Leroyowi Sane. Sami Szwajcarzy też nie ułatwiali zadania, w defensywie byli bardzo zdyscyplinowani i od czasu do czasu wyprowadzali groźne kontry (nieuznany gol będącego na pozycji spalonej Rubena Vargasa).

Niemcy przed Szwajcarią

Dlatego niespodzianka długo wisiała w powietrzu. Aż nadeszła 92. minuta. Z lewej strony dośrodkował David Raum, w polu karnym najwyżej wyskoczył Niclas Fuellkrug. Niemców uratowała akcja rezerwowych.
Ostatecznie to oni z dorobkiem siedmiu punktów wygrali grupę A, o dwa wyprzedzając Szwajcarów.

Niclas Fuellkrug uratował punkt dla swojej drużyny

Na trzeciej pozycji finiszowali Węgrzy (3 pkt), którzy w równolegle rozgrywanym meczu w Stuttgarcie pokonali 1:0 zamykających stawkę Szkotów (1 pkt). Decydujący gol, autorstwa Kevina Csobotha, padł w 100. minucie, wcześniej miał miejsce dramat z udziałem Barnabasa Vargi.
W klasyfikacji drużyn z trzecich miejsc (cztery z najlepszym bilansem uzyskają prawo gry w 1/8 finału) Węgry są obecnie trzecie. Świętować jeszcze nie mogą. Muszą czekać na korzystne dla nich rozstrzygnięcia w pozostałych grupach.

Szwajcaria - Niemcy 1:1 (1:0)

Bramki: Ndoye (28.) - Fuellkrug (92.)

Szkocja - Węgry 0:1 (0:0)

Bramka: Csoboth (100.)