Euro 2024. Turcy wygrali z Czechami i zagrają w 1/8 finału

Akt. 26/06/2024, 23:24 GMT+2

Po emocjonującym spotkaniu Turcja wygrała z Czechami 2:1 (0:0) w ostatnim meczu grupy F podczas Euro 2024. Drużyna znad Bosforu awansowała do 1/8 finału z drugiego miejsca, a nasi południowi sąsiedzi odpadli z turnieju. Czesi i tak pozostawili dobre wrażenie, bo od 20. minuty dzielnie walczyli w osłabieniu.

Euro 2024: Gruzja - Czechy (Getty Images)

Przed meczem w Hamburgu w lepszej sytuacji byli Turcy, którym do awansu wystarczał remis, ponieważ mieli na koncie trzy punkty za wygraną z Gruzją (3:1). Czesi z tym rywalem zaledwie zremisowali (1:1), a wcześniej przegrali z Portugalią (1:2). Dlatego dla nich liczyło się tylko zwycięstwo.

Walka o piłkę w meczu Czechy - Turcja na Euro 2024

Na dodatek musieli radzić sobie bez kontuzjowanego Patrika Schicka, zdobywcy bramki w spotkaniu z Gruzją. W tureckim zespole nie mógł zagrać pauzujący za kartki obrońca Abdulkerim Bardakci.
Nasi południowi sąsiedzi od razu przystąpili do ataku. Jako pierwszy mocno z dystansu strzelał Lukas Provod, ale Merk Gunok obronił. Turcy nie byli długo dłużni. Groźnie uderzał zza linii pola karnego młodziutki Arda Guler.

Czerwona kartka dla Czecha

Oba zespoły grały szybko i z dużym zaangażowaniem. W tej walce bardzo źle spisał się Antonin Barak. Czeski pomocni najpierw dostał żółtą kartkę w 11. minucie, a drugą zobaczył w 20. W tym momencie Czesi stanęli przed niezwykle trudnym zadaniem. Musieli zwyciężyć, grając przez większość meczu w osłabieniu.
Turcy zwietrzyli swoją szansę i atakowali z dużym animuszem. Na czeską bramkę raz za razem sunęły kolejne akcje ofensywne. Podopieczni trenera Ivana Haska momentami byli zamknięci, jak w hokejowym zamku.
Czesi walczyli ambitnie i czekali na swoją okazję w kontrze. Ta przytrafiła się w 45. minucie. Wówczas sam na sam z bramkarzem znalazł się David Jurasek, jednak trafił w interweniującego Gunoka.

Gole z obu stron

Ta niewykorzystana okazja miała się zemścić na początku drugiej połowy. W 51. minucie na prawej stronie przedarł się Baris Yilmaz, a po jego wrzutce strzelał Kenan Yildiz. Jindrich Stanek kapitalnie obronił, ale przy dobitce Hakana Calhanoglu był już bezradny. Czeski golkiper nabawił się przy tym poważnej kontuzji barku.

Hakan Calhanoglu cieszy się z gola w meczu Turcja - Czechy na Euro 2024

Gol dla Turcji mógł całkowicie ustawić mecz. Ekipa prowadzona przez trenera Vincenzo Montellę nie musiała już forsować tempa, a mogła spokojnie kontrolować wydarzenia boiskowe. Tymczasem ambitnie walczący Czesi niespodziewanie zdołali wyrównać! W 66. minucie Gunok wypuścił piłkę z rąk w walce o górną piłkę, a po chwili pokonał go mocnym strzałem Tomas Soucek.
Czesi nadal potrzebowali jednak jeszcze jednego gola. Do końca meczu grali odważnie i z wielkim zaangażowaniem. Turcy mieli przewagę jednego zawodnika, ale nie było tego widać.
Ostateczny cios zadali jednak piłkarze Montelli. Gola na 2:1 strzelił w 94. minucie Cenk Tosun.
Turcja - Czechy 2:1 (0:0)
Bramki: Calhanoglu (51), Tosun (94) - Soucek (66)