Wieki wyczyn Lukaku. Zdystansował Ronaldo i Mbappe

Akt. 19/11/2023, 21:16 GMT+1

Romelu Lukaku odzyskał blask. Potężny napastnik AS Roma strzelił aż cztery gole dla reprezentacji Belgii w pierwszej połowie meczu eliminacji Euro 2024 z Azerbejdżanem (5:0). Z każdym tygodniem rośnie forma 30-latka, z czego pożytek ma drużyna narodowa i prowadzony przez Jose Mourinho klub ze stolicy Włoch.

Belgia rozpoczęła przygotowania do ćwierćfinału Euro 2020

To właśnie portugalski trener był największym zwolennikiem sprowadzenia Lukaku na Stadio Olimpico. Mourinho od początku wierzył, że jeśli tylko obdarzy go zaufaniem, ten szybko odzyska formę z lat 2019-2021, gdy stanowił o sile ofensywnej Interu.

Lukaku znów skuteczny

Nie pomylił się. W dziesięciu ligowych występach w tym sezonie Belg strzelił już sześć goli (trzy dołożył w Lidze Europy), w tym kilka niezwykle cennych. Wysoką formę z Włoch przełożył na występy w drużynie narodowej.
W niedzielnym meczu z Azerbejdżanem trafiał do siatki gości w 17., 26., 30. i 37. minucie. Swoje zadanie wykonał z nawiązką. Już w przerwie zmieniony został przez Loisa Opendę.
Z 14 golami na koncie Lukaku jest liderem klasyfikacji strzelców eliminacji Euro 2024. Drugi w zestawieniu Cristiano Ronaldo ma na swoim koncie 10 bramek, a trzeci Kylian Mbappe 9.
Tak wielu trafień w el. mistrzostw Europy nie miał jeszcze nikt. Wcześniej najlepszym wynikiem mogli pochwalić się Robert Lewandowski (el. Euro 2016) i David Healy z Irlandii Północnej (el. Euro 2008), którzy strzelili po 13 goli.
Romelu Lukaku s'est baladé lors de Belgique-Azrbaïdjan
Do przerwy Belgowie prowadzili 4:0, od 24. minuty grając z przewagą jednego zawodnika po czerwonej kartce (dwie żółte) dla Eddy’ego Pascuala Israfilova. Ostatecznie gospodarze wygrali na King Baudouin Stadium w Brukseli 5:0.
Belgia od dawna jest pewna awansu na Euro. W ośmiu meczach eliminacyjnych wywalczyła 20 punktów, co przełożyło się na pierwsze miejsce w tabeli końcowej.
Do Romy Lukaku jest wypożyczony do końca sezonu z Chelsea. W 112 meczach reprezentacji mierzący 191 cm napastnik strzelił 79 goli.