Kolejny popis Ronaldo i Portugalii. Ważne zwycięstwo Holandii

Piotr Onami

Akt. 16/10/2023, 23:14 GMT+2

Reprezentacja Portugali jest już pewna udziału na mistrzostwach Europy, ale zespół pod wodzą Roberto Martineza nie przestaje zachwycać. Tym razem Cristiano Ronaldo i spółka rozbili Bośnię i Hercegowinę aż 5:0. Rozczarowało ciekawie zapowiadające się spotkanie Grecji z Holandią, które zakończyło się wygraną gości 1:0. Natomiast mecz Belgii ze Szwecją został przerwany z powodu tragicznych wydarzeń.

Mecz Holandia — Francja w eliminacjach Euro 2024

Portugalia była już pewna awansu, ale zagrała niezwykle ambitnie i rozbiła Bośniaków. Już w 5. minucie rzut karny wykorzystał Cristiano Ronaldo, a następnie podwyższył na 2:0 po idealnym podaniu w tempo Joao Felixa. To był jego 127 gol w reprezentacji i 40 w obecnym roku kalendarzowym.

Nokaut Portugalii

Kolejne gole dołożyli Bruno Fernandes i Joaco Cancelo, którzy popisali się potężnymi strzałami. Bramkę na 5:0 technicznym uderzeniem zdobył Joao Felix. To był prawdziwy piłkarski nokaut.
Warto dodać, że pod koniec pierwszej połowy na murawę wbiegł kibic, prawdopodobnie fan Ronaldo, który rzucił się na plecy Portugalczyka, ale sytuacja szybko została opanowana.
W drugiej połowie kibice nie zobaczyli goli.
W innym meczu grupy J Luksemburg przegrał ze Słowacją 0:1. Drugi z wymienionych zespołów ma już pięć punktów więcej od wtorkowego rywala i jest coraz bliżej awansu na mistrzostwa Europy. Słowaków czekają jeszcze mecze z Islandią (dom) i Bośnią i Hercegowiną (wyjazd).

Cristiano Ronaldo strzelił dwa gole

Dwa karne

Przed wtorkowym spotkaniem było jasne, że Holendrzy nie mogą przegrać, by przed ostatnią kolejką eliminacji zachować szanse na awans. Z kolei Grecy, który pierwszym mecz z Oranje przegrali 0:3, mogli sobie zagwarantować bilety na Euro w przypadku zwycięstwa. Remis był dla nich rezultatem niezwykle ryzykowanym, albowiem w następnym meczu zagrają u siebie z pewną awansu, ale zawsze groźną Francją.
Niestety pierwsza połowa rozczarowała. Obie ekipy bały się podjąć ryzyko, a składne akcje można było policzyć na palcach jednej ręki. Zwłaszcza Grecja grała zachowawczo, jakby była pewna zwycięstwa i awansu po kolejnym starciu z Trójkolorowymi.
Holandia miała niepowtarzalną okazję, by wyjść na prowadzenie, gdy sędzia po analizie VAR przyznał rzut karny. Jednak górą w starciu Woutem Weghorstem był Odysseas Vlachodimos, który wyczuł intencje strzelca.
W drugiej odsłonie długo przyszło czekać na gola. Piłkę po strzale Holendra Stevena Bergwijna odbił bramkarz, natomiast dogodnej okazji dla Grecji nie wykorzystał Fotis Ioannidis. Jednak tuż przed upływem 90. minuty Holandia dostała drugi rzut karny, tym razem za faul na Denzelu Dumfriesie. Virgil van Dijk nie zmarnował szansy i zapewnił Oranje trzy cenne punkty.
Holendrzy i Grecy mają po 12 puntków, ale ci pierwszy mają do rozegrania jeden mecz więcej.

Grecy przegrali z Holandią

Tragedia w Belgii

Ciekawie zapowiadający się mecz Belgii ze Szwecją poprzedziła prawdziwa tragedia. Na godzinę przed meczem zastrzelono dwóch kibiców reprezentacji Szwecji, doszło do tego około 5 km od stadionu. Sprawca twierdził, że należy do Państwa Islamskiego i chciał w ten sposób "pomościć muzułmanów". Policja szuka sprawcy.
Spotkanie zostało przerwane po pierwszej połowie przy stanie 1:1. Według nieoficjalnych informacji, to piłkarze odmówili wyjścia na murawę. Gola dla Szwedów strzelił Viktor Gyokeres, a wyrównał z rzutu karnego Romelu Lukaku. Belgia jest już pewna awansu, podobnie jak Austria, która wcześniej pokonała na wyjeździe Azerbejdżan.