Spektakularny rzut wolny. Debiutant i pozostali kadrowicze błysnęli skutecznością

Akt. 09/10/2023, 12:39 GMT+2

Powołani do reprezentacji Polski na zbliżające się mecze eliminacji Euro 2024 Arkadiusz Milik i Karol Świderski, ale nie tylko oni, strzelili w weekend po golu w spotkaniach ligowych swoich drużyn. Bramką niezwykłej urody popisał się niespodziewany debiutant w kadrze Bartłomiej Wdowik z Jagiellonii Białystok.

Probierz o uzdrowieniu atmosfery w kadrze

Milik w sobotnich derbach Turynu pojawił się na boisku w 46. minucie. Niewiele ponad kwadrans później wbił gola (swojego drugiego w tym sezonie Serie A), który ustalił wynik meczu (2:0).
W lidze MLS nie zatrzymuje się Świderski. W spotkaniu z Chicago Fire (2:0) wykorzystał rzut karny, zdobywając 12. bramkę w rozgrywkach.
Właśnie na skuteczność Milika i Świderskiego być może najbardziej liczy selekcjoner Michał Probierz, który nie będzie mógł skorzystać z usług kontuzjowanego kapitana kadry Roberta Lewandowskiego.
W ostatni weekend gole dla swoich zespołów strzelali również Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin), Paweł Wszołek (Legia Warszawa), Jakub Piotrowski (Łudogorec Ragrad) oraz awaryjnie dowołany - w miejsce kontuzjowanego Tymoteusza Puchacza - Wdowik. Obrońca Jagiellonii popisał się spektakularnym uderzeniem z rzutu wolnego na stadionie Cracovii (4:2).

Pierwsze mecze Probierza

Zgrupowanie kadry rozpocznie się w poniedziałek w Warszawie. Z Wyspami Owczymi Biało-Czerwoni zagrają w czwartek w Thorshavn, a z Mołdawią w niedzielę 15 października na PGE Narodowym (początek obu meczów o godzinie 20.45).
Będą to pierwsze spotkania Probierza w roli selekcjonera - 20 września 51-letni szkoleniowiec zastąpił Portugalczyka Fernando Santosa, zwolnionego z powodu złych wyników w eliminacjach mistrzostw Europy. Polacy z dorobkiem sześciu punktów (dwa zwycięstwa, trzy porażki) zajmują dopiero czwarte miejsce w grupie E.
Ligowe występy polskich piłkarzy powołanych na mecze eliminacji Euro 2024 z Wyspami Owczymi i Mołdawią:
bramkarze
Marcin Bułka (OGC Nice) - cały mecz z FC Metz (1:0)
Łukasz Skorupski (Bologna) - cały mecz z Interem Mediolan (2:2)
Wojciech Szczęsny (Juventus) - cały mecz z Torino (2:0)
obrońcy
Bartosz Bereszyński (Empoli FC) - poza kadrą na mecz z Udinese (0:0)
Sebastian Walukiewicz (Empoli FC) - od 75. minuty z Udinese (0:0)
Matty Cash (Aston Villa) - do 82. minuty z Wolverhampton (1:1)
Tomasz Kędziora (PAOK Saloniki) - jego zespół nie grał w ten weekend
Jakub Kiwior (Arsenal) - rezerwowy z Manchesterem City (1:0)
Mateusz Wieteska (Cagliari) - cały mecz z AS Roma (1:4)
Bartłomiej Wdowik (Jagiellonia Białystok) - cały mecz i gol z Cracovią (4:2)
Patryk Peda (SPAL Ferrara) - cały mecz z Pescarą (1:2)
pomocnicy
Bartosz Slisz (Legia Warszawa) - cały mecz z Rakowem Częstochowa (1:2)
Damian Szymański (AEK Ateny) - poza kadrą z Panetolikosem (3:0)
Sebastian Szymański (Fenerbahce) - do 84. minuty z Kasimpasa SK (2:0)
Piotr Zieliński (SSC Napoli) - do 76. minuty z Fiorentiną (1:3)
Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) - do 71. minuty i gol z rzutu karnego z Ruchem Chorzów (3:0)
Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) - od 79. minuty z VfB Stuttgart (1:3)
Przemysław Frankowski (RC Lens) - cały mecz z OSC Lille (1:1)
Patryk Dziczek (Piast Gliwice) - cały mecz z Zagłębiem Lubin (1:1)
Jakub Piotrowski (Łudogorec Ragrad) - cały mecz i gol z Pirinem Błagojewgrad (4:0)
Paweł Wszołek (Legia Warszawa) - cały mecz, gol i żółta kartka z Rakowem Częstochowa (1:2)
napastnicy
Arkadiusz Milik (Juventus) - od 46. minuty i gol z Torino (2:0)
Karol Świderski (Charlotte FC) - do 76. minuty i gol z rzutu karnego z Chicago Fire (2:0)
Adam Buksa (Antalyaspor) - cały mecz z Galatasaray (0:2)
Filip Marchwiński (Lech Poznań) - do 73. minuty z Puszczą Niepołomice (4:1)