Węgry - Włochy, Anglia - Niemcy: wyniki meczów i relacje - Liga Narodów

26/09/2022, 20:48 GMT+2

W poniedziałek o zwycięstwo w grupie 3 dywizji A piłkarskiej Ligi Narodów rywalizowały reprezentacje Włoch i Węgier. Piłkarze Italii musieli wygrać i sprostali zadaniu, triumfując na stadionie Ferenca Puskasa 2:0. W drugim emocjonującym spotkaniu tej samej grupy Anglia zremisowała u siebie z Niemcami 3:3.

Węgrzy zaimponowali w tegorocznej Lidze Narodów. Do poniedziałku stracili tylko trzy gole i prowadzili w tabeli z dwoma punktami przewagi nad kolejnymi Włochami. Reprezentacja Italii musiała wygrać z Madziarami, chcąc awansować z pierwszego miejsca w grupie do finałowej rywalizacji LN. Włosi wiedzieli, jak to się robi, bo w czerwcu zwyciężyli u siebie z tym rywalem 2:1. Tym razem też zasłużenie wygrali.

Włosi wykorzystują błąd

Już w 5. minucie Włosi mogli objąć prowadzenie. Golkiper Węgrów Peter Gulacsi popełnił poważny błąd, nie zdołał złapać dośrodkowania Bryana Cristante, piłka przeleciała mu między rękawicami i zmierzała do bramki. Na szczęście dla gospodarzy futbolówkę w ostatniej chwili wybił z linii bramkowej Attila Szalai.
Włosi nadal mieli inicjatywę, a Węgrzy czekali, by po odbiorze wyprowadzać szybkie kontry. Miejscowi grali jednak nerwowo i słabo w defensywie. Ich kolejny fatalny błąd goście zamienili na gola. W 27. minucie Węgrzy wyprowadzali piłkę spod własnej bramki, stracili ją jednak, a z prezentu skorzystał Giacomo Raspadori.

Donnarumma nie do pokonania

Oba zespoły doskonale wiedziały, że wyrównanie całkowicie zmieni sytuację na boisku. Węgrzy od początku drugiej połowy przycisnęli i w 49. minucie byli blisko strzelenia gola. W jednej akcji podopieczni trenera Marco Rossiego strzelali aż cztery razy na bramkę przeciwników. Raz uderzenie zostało zablokowane przez obrońcę, a trzykrotnie fenomenalnie interweniował Gianluigi Donnarumma.
O tym, że niewykorzystane okazje lubią się mścić, przekonaliśmy się już trzy minuty później. Wówczas Włosi przeprowadzili składną akcję, szybko wymienili kilka podań, a dzieło strzałem do pustej bramki zwieńczył Federico Dimarco.
Węgrzy nie poddali się po tym ciosie i do końca meczu walczyli o zmianę niekorzystnego rezultatu. Na drodze za każdym razem stawał im jednak świetnie dysponowany Donnarumma.

Anglicy zaskoczyli Niemców

W drugim meczu tej samej grupy zmierzyli się potentaci - Anglia i Niemcy. Oba zespoły grały już tylko o prestiż. Wyspiarze całkowicie zawiedli w obecnej edycji Ligi Narodów i już przed tym spotkaniem byli pewni spadku do drugiej dywizji. Mogli tylko poprawić nastroje sobie i kibicom.
Pierwszego gola w 52. minucie strzelili Niemcy, kiedy z rzutu karnego trafił Ilkay Guendogan. Na 2:0 podwyższył pięknym strzałem z dystansu Kai Havertz. Piłkarz Chelsea przymierzył niemal w samo okienko.
Odpowiedź Anglików była piorunująca. Między 72. a 83. minutą gry gospodarze strzelili trzy gole, a ich autorami byli kolejno Luke Shaw, Mason Mount i Harry Kane z rzutu karnego. To nie był koniec emocji w tym meczu, bo na 3:3 zdążył wyrównać Havertz.