Liga Narodów grupa A3: Francja - Chorwacja, Szwecja - Portugalia - wyniki i relacje

08/09/2020, 21:05 GMT+2

Francja we wtorek pokonała Chorwację 4:2 w hicie drugiej kolejki piłkarskiej Ligi Narodów. Po raz ostatni ekipy te mierzyły się ze sobą w finale mundialu w 2018 roku. W innym spotkaniu grupy A3 Portugalia ograła na wyjeździe Szwecję 2:0 po dublecie Cristiano Ronaldo.

Francja

Po dwóch seriach spotkań prowadzenie w grupie 3 najwyższej dywizji utrzymali Portugalczycy. Komplet punktów po dwóch triumfach mają również Francuzi. W następnej kolejce Ligi Narodów, która zostanie rozegrana w październiku, ekipy te zmierzą się ze sobą w bezpośrednim starciu.

Mistrzowie pod ścianą

Potyczka na Stade de France była rewanżem za finał ostatnich mistrzostw świata. Zdecydowanie więcej do udowodnienia we wtorkowy wieczór mieli więc Chorwaci, którzy przed dwoma laty polegli w decydującym meczu w Moskwie 2:4. Podopieczni selekcjonera Zlatko Dalicia od bolesnej porażki rozpoczęli również zmagania w tej edycji Ligi Narodów. W minioną sobotę gładko ulegli Portugalii 1:4, choć rywale grali bez swojego lidera Cristiano Ronaldo.
Determinacja w grze Chorwatów była widoczna od samego początku rywalizacji na Stade de France. Przyjezdni wysoko naciskali Francuzów, utrudniając im wyprowadzanie piłki już z obrony. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Tuż po upływie pierwszego kwadransa gry goście objęli prowadzenie po trafieniu Dejana Lovrena. Doświadczony defensor znakomicie zachował się po dośrodkowaniu z narożnika boiska.

Dwa gole do szatni

Gospodarze sprawiali wrażenie zagubionych przez przeważającą część pierwszej odsłony. Mogło to wynikać z wielu zmian, które zdecydował się przeprowadzić w wyjściowym zestawieniu Didier Deschamps. W porównaniu z sobotnim spotkaniem ze Szwecją, które Francja wygrała 1:0, selekcjoner dokonał aż siedmiu roszad w podstawowej jedenastce. Zawodziła przede wszystkim środkowa linia, która nie potrafiła utrzymać dłużej piłki na połowie rywala i wypracować dobrych pozycji napastnikom.
Wszystko odmieniło się jednak kilka minut przed zejściem piłkarzy na przerwę. W końcówce pierwszej połowy do chorwackiej bramki trafił Antoine Griezmann, który do tego momentu wyraźnie zawodził. Chwilę później Anthony Martial doszedł w szesnastce do piłki dogranej z prawego skrzydła, trafił w słupek, lecz piłka odbiła się jeszcze od interweniującego bramkarza i wtoczyła się do siatki.
Antoine Griezmann przebudził się w końcówce pierwszej połowy

Powtórka z mundialu

Po zmianie stron znów lepiej rozpoczęli przyjezdni, którzy już po dziesięciu minutach doprowadzili do wyrównania po bramce zdobytej przez Josipa Brekalo. Podobnie jednak jak w pierwszej odsłonie z biegiem czasu przewagę znów wypracowali sobie Trójkolorowi. Po golach Dayota Upamecano i Oliviera Girouda z rzutu karnego Francuzi w drugim kolejnym meczu z Chorwatami mogli się cieszyć ze zwycięstwa 4:2.

Setka Ronaldo

W drugim wtorkowym meczu trzeciej grupy dywizji A Portugalia pokonała na wyjeździe Szwecję. Głównym wydarzeniem tego meczu był występ Cristiano Ronaldo, który z powodu infekcji palca przegapił inaugurację Ligi Narodów. Tym razem zawodnik Juventusu zagrał już od pierwszych minut i należał do najlepszych na boisku.
O wyniku tej konfrontacji przesądziła końcówka pierwszej połowy. Tuż przed przerwą drugą żółtą kartkę otrzymał doświadczony Gustav Svensson, osłabiając zespół gospodarzy. Chwilę później bezpośrednio z rzutu wolnego perfekcyjnie przymierzył Ronaldo. W ten sposób as Portugalczyków strzelił swojego setnego gola w barwach narodowych. Drugi najskuteczniejszy gracz w historii tej reprezentacji Pedro Pauleta zakończył karierę z dorobkiem 47 zdobytych bramek.

Grający w osłabieniu Szwedzi nie zdołali odrobić strat po przerwie. W drugiej części gry znów do ich siatki trafił Ronaldo, ustalając wynik spotkania. Po dwóch kolejkach pozostają jedyną drużyną w tej grupie bez punktów i strzelonego gola.
Wyniki 2. kolejki Ligi Narodów - grupa A3:

Francja - Chorwacja 4:2 (2:1)

Bramki: Antoine Griezmann (43.), Dominik Livakovic (45.), Dayot Upamecano (65.), Olivier Giroud (77.) - Dejan Lovren (17.), Josip Brekalo (55.)

Szwecja - Portugalia 0:2 (0:1)

Bramki: Cristiano Ronaldo (45., 72.)
Czerwona kartka: Gustav Svensson (Szwecja, 44.).
Autor: jac/łup / Źródło: eurosport.pl