Liga Europy. FC Riga - Piast Gliwice - wynik meczu 2. rundy eliminacji

01/08/2019, 18:44 GMT+2

To miał być drugi zwycięski remis polskiego klubu w europejskich pucharach, ale Piast Gliwice miał mniej szczęścia niż Legia Warszawa. Mistrz Polski przegrał 1:2 na wyjeździe z Rigą FC w 2. rundzie eliminacji do Ligi Europy.

BATE Borysów, Lech Poznań, Śląsk Wrocław, a teraz ekipa Riga FC - wszyscy karcili Piasta Gliwice w końcówkach spotkań. Podopieczni Waldemara Fornalika nie rozegrali złego meczu, kontrolowali jego przebieg przez większość czasu, ale znów zostają z niczym. I pożegnali się z europejskimi pucharami.

Biliński przesądził

Kamil Biliński wszedł na boisko w 80. minucie i trzy minuty później dał Łotyszom sensacyjne zwycięstwo. Gliwiczanie bronili remisu (w pierwszym meczu wygrali 3:2), ale się przeliczyli. Deniss Rakels, który również wszedł z ławki, dostał piłkę w pole karne od FelipeBrisoli i z łatwością wystawił ją Bilińskiemu. Polski zespół nie zdołał odpowiedzieć, nie zdołał nawet doprowadzić do jednej groźnej sytuacji. Wściekły trener Fornalik reagował zmianami, ale nic nie działało. Marzenia gliwiczan o 3. rundzie eliminacji Ligi Europy runęły jak domek z kart.

Felix otworzył wynik

Trzeba jednak podkreślić, że w pierwszej połowie mistrzowie Polski, tak jak przyzwyczaili w ostatnich tygodniach, grali zdecydowanie lepiej. Już w 20. minucie objęli prowadzenie za sprawą Jorge Felixa. Hiszpan spokojnym lobem wykorzystał długie podanie Toma Hateleya.
Gospodarze cały mecz grali chaotycznie, a z pomocą przyszedł cud. Nikt się nie spodziewał atomowego uderzenia Armandsa Petersonsa. W 26. minucie łotewski obrońca uderzył z 30 metrów w samo okienko. Frantisek Plach nie miał żadnych szans.

Zabrakło kropki nad i

Mistrzowie Polski nieudolnie szli po drugiego gola. W 50. minucie wyśmienitą okazję do odzyskania prowadzenia miał Jorge Felix, dziesięć minut później groźnie główkował Gerard Badia. Piast kontrolował mecz, ale przez zwariowaną kopaninę Łotyszy piłkarze Fornalika nie potrafili złapać właściwego rytmu.
Pod bramką Plaha zaczęło się kotłować w ostatnich piętnastu minutach. Piłkarze z Rygi próbowali tworzyć zagrożenie prostymi środkami, ale tracili głowy, gdy trzeba było zrobić coś kreatywnego. I wtedy na murawie pojawili się byli piłkarze polskiej ekstraklasy. W 82. minucie duet Biliński - Rakels definitywnie wyrzucił mistrzów Polski z europejskich pucharów.
Riga FC - Piast Gliwice 2:1 (1:1)
Bramki: Peterson (30.), Biliński (82.) - Felix (20.)
Riga FC – Roberts Ozols – Armands Petersons, Herdi Prenga, Elvis Stuglis, Giorgios Valerianos – Aleksejs Visnakovs (67. Deniss Rakels), Stefan Panic, Wiaczesław Szarpar (60. Olegs Laizans), Felipe Brisola, Roger – Roman Debełko (80. Kamil Biliński).
Piast: Frantisek Plach – Bartosz Rymaniak, Uros Korun, Jakub Czerwiński, Mikkel Kirkeskov – Martin Konczkowski, Tom Hateley (85. Aleksander Jagiełło), Jorge Felix, Patryk Dziczek, Gerard Badia (69. Patryk Sokołowski) – Piotr Parzyszek (55. Dominik Steczyk).
Autor: MSk / Źródło: eurosport.pl