Lechia Gdańsk - Szachtar Donieck: wynik meczu i relacja - "Futbol dla pokoju. Stop wojnie w Ukrainie"

14/04/2022, 19:55 GMT+2

Lechia Gdańsk przegrała na własnym stadionie 2:3 z Szachtarem Donieck, ale wynik meczu w ramach akcji "Futbol dla pokoju. Stop wojnie w Ukrainie" nie był najważniejszy. Liczyła się pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy.

To było drugie spotkanie rozegrane przez Szachtar w ramach akcji "Futbol dla pokoju. Stop wojnie w Ukrainie". W sobotę drużyna z Doniecka przegrała 0:1 w Pireusie z Olympiakosem.

- Kiedy w środę wylądowaliśmy na lotnisku w Gdańsku, a następnie udaliśmy się do hotelu, byliśmy pod wrażeniem przyjęcia i gościnności ze strony klubu i wszystkich osób w mieście. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie i możliwość rozegrania tego meczu, który ma też zwrócić uwagę na sytuację w Ukrainie. Liczymy, że przyczyni się on do jak najszybszego zaprowadzenia pokoju w moim kraju - mówił dyrektor Szachtara Dmytro Kyrylenko.

Symboliczny gol 12-letniego kibica

Kibice zgromadzeni w czwartkowy wieczór na gdańskim stadionie już w pierwszym kwadransie zobaczyli dwa gole. W 7. minucie goście objęli prowadzenie po trafieniu z rzutu karnego Mychajło Mudryka.
Lechia wyrównała w minucie 12., gdy gola strzelił Bassekou Diabate. Po przerwie, w 58. minucie, dla Szachtara znów trafił Mudryk.
W doliczonym czasie gry spory błąd popełnił bramkarz gości Andrij Piatow, a wykorzystał go Krystian Okoniewski. Zrobiło się 2:2, a za chwilę było już 3:2 dla Szachtara. Zwycięską bramkę zdobył 12-letni Dima Keda, kibic zespołu z Doniecka, który musiał uciekać przed wojną z Mariupola, stąd nazwa miasta na jego koszulce.
Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na akcję "Gdańsk Pomaga Ukrainie". Kwota - jak poinformowali przed meczem organizatorzy - wyniesie co najmniej 100 tysięcy złotych.

Szachtar liderem ukraińskiej ekstraklasy

Szachtar czekają kolejne charytatywne mecze. We wtorek 19 kwietnia wicemistrzowie Ukrainy zmierzą się w Stambule z Fenerbahce, a w niedzielę 1 maja w Splicie z Hajdukiem.
W lutym, po agresji Rosji na Ukrainę, wszystkie rozgrywki ligowe w tym drugim kraju zostały zawieszone, a wielu sportowców, głównie obcokrajowców, opuściło go. Szachtar po rozegraniu 18 kolejek jest liderem ukraińskiej ekstraklasy.
Lechia Gdańsk - Szachtar Donieck 2:3 (1:1)
Autor: kz/po / Źródło: eurosport.pl, PAP