FC Barcelona - Real Madryt. 10 najgorętszych momentów El Clasico

23/10/2020, 16:47 GMT+2

W lidze po raz 181., a w całej historii już 245. W sobotę do Barcelony przyjeżdża Real na kolejną odsłonę bitwy o Hiszpanię. To ponad 100 lat wspólnych doświadczeń, dla jednych i drugich często bolesnych. Przy okazji meczów zwaśnionych stron dochodziło do ostrych starć. Te z najnowszej historii kibice z pewnością pamiętają. Eurosport.pl przypomina pięć najbardziej gorących z lat

1. 5 grudnia 1990 roku, Camp Nou, FC Barcelona - Real Madryt 0:1
Stawką był Superpuchar Hiszpanii. Pierwszy mecz odbywał się na Camp Nou, spotkanie prowadził Ildefonso Urizar Azpitarte. Dzień później prasa nazwała go głównym bohaterem wieczoru.
Na taką ocenę baskijski sędzia "zapracował" już w pierwszej połowie - najpierw wysłał na trybuny trenera Dumy Katalonii Johana Cruyffa, a potem czerwoną kartkę pokazał gwieździe Barcelony, Christo Stoiczkowowi. Bułgar nie mógł się pogodzić z decyzją. Zdenerwowany i odciągany przez działaczy, nadepnął na stopę sędziemu, który przez chwilę utykał w komiczny sposób. W drugiej połowie zwycięskiego gola dla Realu strzelił Michel, a arbitrzy opuszczali murawę pod eskortą policji.
Stoiczkow zaś otrzymał dyskwalifikację na pół roku. Dopiero później kara została zredukowana do dwóch miesięcy. Puchar powędrował w ręce zawodników Realu, którzy potwierdzili klasę u siebie, zwyciężając 4:1.
2. 20 sierpnia 1997 r., Camp Nou, Barcelona - Real 2:1
Rywalizacja znów toczyła się o Superpuchar Hiszpanii i tak jak w wyżej wymienionym przypadku pierwsze starcie odbywało się na stadionie Barcy. Jeszcze przed przerwą zostało jednak przerwane, gdyż lewy obrońca Królewskich Roberto Carlos został trafiony zapalniczką rzuconą z trybun. Brazylijczyk zaczął krwawić i był długo opatrywany przez służby medyczne.
Po meczu akt wandalizmu potępiły m.in. Pep Guardiola czy Louis Van Gaal. Superpuchar znów zdobyli Królewscy, którzy rewanż wygrali 4:1.
3. 20 kwietnia 2003 roku, Santiago Bernabeu, Real - Barcelona 1:1
Ligowe spotkanie zostało zapamiętane przez pryzmat starcia Zinedine'a Zidane'a z Luisem Enrique. W drugiej połowie pomocnik Realu w walce o piłkę uderzył łokciem Carlesa Puyola, sędzia odgwizdał przewinienie, a w obronie klubowego kolegi stanął Enrique, notabene były zawodnik Królewskich.
Ręka Zidane'a wylądowała na policzku Hiszpana. Umknęło to uwadze arbitra, Francuz nie otrzymał nawet żółtej kartki.

W El Clasico obaj panowie pięciokrotnie spotykali się jako piłkarze, potem kilka razy także w roli szkoleniowców. Po raz pierwszy w 2016 roku.

4. 17 marca 2002 r., Camp Nou, Barcelona - Real 1:1
Ta ligowa potyczka rozpoczęła się inaczej niż wszystkie, bo kilkadziesiąt sekund po gwizdku sędziego na murawie wtargnęło dwóch - jak się potem okazało - antyglobalistów, którzy... przykuli się kajdankami do słupków bramki Barcelony strzeżonej przez Roberto Bonano. Na sobie mieli koszulki z napisem: "Zatrzymajmy Europę stolicy", w języku katalońskim.
Protestujący zostali zatrzymani, a gdy policji udało się ich odczepić od obramowania - także aresztowani. W wyniku zdarzenia mecz został zatrzymana na około siedem minut.

5. 24 listopada 2002 r., Camp Nou, Barcelona - Real 0:0

Tego fani nie przebaczają. Luis Figo przeszedł z Barcelony do Realu. Kiedy zjawił się z nowym zespołem na Camp Nou, z trybun rzucano w niego wszystkim - kubkami, napojami, zapalniczkami, monetami, znalazła się i szklana butelka alkoholu. A w końcu kamera wychwyciła leżący na murawie świński łeb.

- Figo nie prowokował. Zrobił to, co miał zrobić. W Barcelonie gadano przez dwa lata, że bał się wykonać rzut rożny na Camp Nou, a teraz twierdzą, że prowokuje - mówił potem Cruyff.