Eliminacje Euro 2020. Francja - Albania. Skandal z hymnem

08/09/2019, 07:08 GMT+2

Do niecodziennej pomyłki doszło w Paryżu tuż przed meczem eliminacji Euro 2020 Francja - Albania. Gospodarze odtworzyli Albańczykom zły hymn. Dodatkowe faux pas popełnił spiker zawodów na Stade de France. Goście zgodzili się na grę dopiero po wysłuchaniu właściwej pieśni.

Od lat tradycją meczów międzynarodowych jest odgrywanie hymnów reprezentacji. Tradycyjnie też jako pierwszy rozbrzmiewa hymn gości. Podobnie miało być przed meczem Francji z Albanią w 5. kolejce eliminacji przyszłorocznych mistrzostw Europy.

Kompromitacja goniła kompromitację

Obie drużyny stanęły na środku boiska i pierwsi na swoją melodię narodową czekali albańscy piłkarze. Zamiast jednak nuty zwanej "Hymni i Flamurit" z głośników Stade de France popłynął hymn Andory.

Nie trzeba było znać hymnu Albanii, żeby się domyślić, że coś jest nie tak. Wystarczyło popatrzeć na miny zdezorientowanych piłkarzy w czerwonych bluzach. Pomyłka wywołała też gwizdy kibiców przyjezdnych, którzy zareagowali na pomyłkę środkowymi palcami.
Źli na całe zdarzenie albańscy zawodnicy odmówili przywitania się z Francuzami i rozpoczęcia meczu, dopóki nie usłyszą właściwego hymnu. Przez kilka minut na murawie był spory chaos. Trenerzy rozmawiali ze sobą i z sędziami.
Piłkarze czekali na naprawienie błędu i gdy po kilku minutach doczekali się właściwej melodii, wtedy doszło do kolejnego faux pas. Tym razem nie popisał się spiker, który dwukrotnie przeprosił za całe zajście piłkarzy z... Armenii. Pozostał duży niesmak.

Pięć goli

Przez ten nieprzyjemny dyplomatyczny skandal spotkanie opóźniło się o kilka minut. Na boisku Francuzi nie dali szans rywalom, wygrywając 4:1. Dwie bramki zdobył Kingsley Coman, a po jednej Olivier Giroud oraz debiutujący w kadrze Didiera Deschampsa 21-letni Jonathan Ikone. Honorowego gola dla Albańczyków strzelił w 90. minucie z rzutu karnego Sokol Cikalleshi.
Trójkolorowi prowadzą w grupie H, ale identyczny dorobek - 12 punktów w pięciu meczach - mają Islandczycy, którzy wygrali w Reykjaviku z Mołdawią 3:0, oraz Turcy, którzy w Stambule wymęczyli zwycięstwo nad Andorą 1:0 po trafieniu w 89. minucie obrońcy Ozana Tufana.