Dynamo Kijów - FC Barcelona: wynik i relacja - Liga Mistrzów 2020/2021

24/11/2020, 22:04 GMT+1

FC Barcelona pokonała na wyjeździe Dynamo Kijów 4:0 w czwartej kolejce fazy grupowej Ligi Mistrzów i zapewniła sobie awans do kolejnej rundy. Bohaterem meczu został Martin Braithwaite, który strzelił dwa gole i zanotował asystę. Bezradnym w drugiej połowie gospodarzom pozostaje walka o trzecie miejsce.

Dynamo potrzebowało zwycięstwa, by wciąż liczyć się w walce o awans do fazy pucharowej. Choć w pierwszym meczu górą była Duma Katalonii (2:1), wicemistrzowie Ukrainy zebrali wiele ciepłych słów za swoją widowiskową grę. W rewanżu chcieli wykorzystać nieobecność wielu podstawowych piłkarzy Barcelony, w tym Lionela Messiego, Gerarda Pique, Ansu Fatiego, Sergio Busquetsa, Samuela Umtitiego czy Frenkiego de Jonga.

Do przerwy bez emocji

Pierwsza połowa nie była porywającym widowiskiem. Grający w mocno rezerwowym składzie goście zdecydowanie dłużej utrzymywali się przy piłce, ale nic z tego nie wynikało. Bardzo dobrze zorganizowane w obronie Dynamo z łatwością rozbijało kolejne ataki przyjezdnych, a w miarę upływu czasu samo próbowało zagrozić bramce Marca-Andre ter Stegena.
Od początku podobać się mogła gra reprezentanta Polski Tomasza Kędziory, który nie dość, że był solidny w defensywie, to tradycyjnie już popisywał się dokładnymi dośrodkowaniami z prawej strony.

Deklasacja

Drugie 45 minut odważniej rozpoczęli gospodarze, ale piłkarze Ronalda Koemana szybko odpowiedzieli. W 52. minucie odważnie w pole karne rywali wbiegł Sergino Dest, tam przejął piłkę prowadzoną przez Martina Braithwaite’a i precyzyjnym strzałem po ziemi przy dalszym słupku pokonał Heorhija Buszczana.
Być może w szatni trener Mircea Lucescu poświęcił zbyt wiele czasu korektom w ofensywie, bo pięć minut później obrona Dynama popełniła kolejny błąd. Tym razem w pole karne z rzutu rożnego dośrodkował Carles Alena, podanie przedłużył głową Oscar Mingueza, a niepilnowany Braithwaite z najbliższej odległości podwyższył na 2:0.
To podcięło skrzydła wicemistrzom Ukrainy do tego stopnia, że nie potrafili wykorzystać nawet najlepszych sytuacji na kontaktowego gola. W 64. minucie nieobstawiony Carlos De Pena nie trafił w bramkę ter Stegena z zaledwie ośmiu metrów.
W 70. minucie było już po meczu. Denys Popow bezsensownie pchnął Braithwaite’a we własnym polu karnym i sędzia słusznie podyktował jedenastkę. Pewnym strzałem na trzeciego gola zamienił ją sam poszkodowany.

Grające bez kilku podstawowych piłkarzy Dynamo nie potrafiło odpowiedzieć, a w doliczonym czasie gry straciło czwartą bramkę. Wprowadzony na boisko w 65. minucie Antoine Griezmann z dużym spokojem wykończył w polu karnym rywali podanie Jordiego Alby z lewej strony.
Dla Barcelony było to czwarte zwycięstwo w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów. Dynamo w grupie G jest trzecie, z zaledwie jednym punktem za wyjazdowy remis z Ferencvarosem.

W Turynie pachniało sensacją

Mistrzowie Węgier we wtorek długo byli w grze o punkty. Do 92. minuty remisowali na wyjeździe z Juventusem 1:1. Wówczas jednak sprawy w swoje ręce wziął Alvaro Morata, zamieniając strzałem głową na bramkę dośrodkowanie Juana Cuadrado. W tej sytuacji nie popisał się bramkarz gości Denes Dibusz, przepuszczając piłkę między nogami.
Ferencvaros prowadził w tym meczu od 19. minuty i sprytnego trafienia Myrto Uzuniego. Do remisu w 35. minucie efektownym strzałem zza pola karnego doprowadził Cristiano Ronaldo.
Zwycięstwo dało Juventusowi awans do fazy pucharowej. Ferencvaros, podobnie jak Dynamo, ma na swoim koncie tylko jeden punkt.