Anglia - Węgry: wynik meczu i relacja. Zamieszki na trybunach Wembley - Eliminacje MŚ 2022

13/10/2021, 08:45 GMT+2

Anglia niespodziewanie zremisowała z Węgrami 1:1 w meczu "polskiej" grupy eliminacji mistrzostw świata. W jego trakcie na trybunach doszło do starć kibiców gości ze służbami porządkowymi, interweniowała policja. "Noc przemocy na Wembley" - skwitował dziennik "The Guardian".

Wcześniej tylko Polakom udało się zatrzymać rozpędzonych Anglików. We wrześniu w Warszawie padł remis 1:1. We wtorkowy wieczór wicemistrzowie Europy znów podzielili się punktami, ale pierwszy raz w trwających kwalifikacjach u siebie, na Wembley.
Mecz dla gospodarzy, liderów grupy I, zaczął się źle. Węgrzy objęli prowadzenie w 24. minucie po tym, jak Roland Sallai pewnie wykorzystał jedenastkę. Anglicy wyrównali jeszcze przed przerwą. W 37. minucie gola po dośrodkowaniu z rzutu wolnego wbił John Stones.
Mimo ich przewagi, kolejnych okazji pod węgierską bramką, skończyło się wynikiem 1:1.

"Okropne sceny"

"Stones ratuje Anglię w noc przemocy na Wembley" - skomentował dziennik "The Guardian", nawiązując do - jak określono - "okropnych scen", do których doszło na początku spotkania. Przyjezdni na trybunach starli się ze służbami porządkowymi. Interweniowała policja, która użyła pałek. Według Agencji Reutera powodem zamieszek było niewłaściwe zachowanie kibiców względem stewardów.
"The Guardian" relacjonował, że kłopoty zaczęły się w 3. minucie, a zamieszanie trwało przez kilka kolejnych.
"Krótko po rozpoczęciu meczu na Wembley funkcjonariusze weszli na trybunę, aby aresztować widza za przestępstwo porządku publicznego na tle rasowym po komentarzach skierowanych do stewarda" - poinformowała we wtorek angielska policja na Twitterze. "Gdy funkcjonariusze dokonali aresztowania, wybuchły niewielkie zamieszki" - dodano.

Angielska federacja zapowiedziała, że zbada sprawę i zgłosi ten incydent FIFA.
Już przed pierwszym gwizdkiem miały miejsce kontrowersyjne wydarzenia. Podczas odgrywania węgierskiego hymnu słychać było buczenie angielskich kibiców. Z kolei fani gości, którzy stawili się na Wembley w prawie tysięcznej grupie, wygwizdali piłkarzy Anglii, którzy uklękli w geście solidarności z ofiarami rasizmu.

Skandal w Budapeszcie

We wrześniu w Budapeszcie Węgrzy przegrali z Anglikami 0:4. Po tym meczu FIFA ukarała federację węgierską grzywną i zamknięciem stadionu dla publiczności na jedno spotkanie za "rasistowskie zachowanie kibiców".
W grupie I liderem jest Anglia (20 pkt.). Drugie miejsce zajmują Polacy (17 pkt.), którzy we wtorek pokonali Albanię 1:0. Tylko zwycięzca wywalczy bezpośredni awans na mundial w Katarze, drugi zespół zagra w barażach.
Do końca kwalifikacji pozostały dwie kolejki, zaplanowane w listopadzie.
Autor: kz/twis / Źródło: eurosport.pl, theguardian.com, bbc.com, PAP