Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

Przełomowa decyzja w sprawie Pistoriusa. Zwolnienie warunkowe jednak możliwe

📝Polska Agencja Prasowa

10/10/2023, 11:29 GMT+2

Oscar Pistorius może ubiegać się o zwolnienie warunkowe. Taką decyzję podjął Trybunał Konstytucyjny RPA. Tym samym uznano, że paraolimpijczykowi odsiadującemu karę więzienia za zamordowanie narzeczonej niesłusznie odmówiono tego prawa w marcu tego roku.

Skazany za morderstwo Pistorius wyszedł na wolność

Sąd zrewidował wcześniejszą decyzję wydaną wiosną, a odrzucającą wniosek o zwolnienie warunkowe. Służba więzienna RPA oświadczyła teraz, że przeanalizuje nową decyzję i podejmie odpowiednie kroki.
Kontrowersje wokół tego, kiedy Pistorius mógłby ubiegać się o zwolnienie, wynikają z różnic w obliczeniach. Specjalna komisja, która zebrała się w marcu, stwierdziła, że w momencie składania wniosku Pistorius nie odbył minimalnej kary wymaganej, aby móc wystosować taką prośbę.
picture

Oscar Pistorius odsiaduje karę więzienia za zamordowanie narzeczonej

Foto: Getty Images

Przeszło dziesięć lat od morderstwa

Sportowiec został zatrzymany 14 lutego 2013 roku, czyli w dniu morderstwa Reevy Steenkamp. W październiku 2014 roku sąd skazał go na pięć lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci, ale Pistorius został zwolniony pod nadzorem poprawczym po odbyciu rocznej kary.
Na początku grudnia 2015 roku Najwyższy Sąd Apelacyjny Republiki Południowej Afryki podtrzymał skargę prokuratora i orzekł, że biegacz powinien zostać uznany za winnego morderstwa z premedytacją. W lipcu 2016 roku został skazany na sześć lat więzienia, ale prokurator odwołał się później od wyroku, uznając go za "szokująco łagodny". W listopadzie 2017 roku zapadł nowy wyrok - 13 lat.
picture

Oscar Pistorius

Foto: Getty Images

Urodzony 22 listopada 1986 roku w Johannesburgu Pistorius, któremu w pierwszym roku życia w wyniku wrodzonych wad amputowano obie nogi - mimo zaawansowanego stopnia kalectwa - od najmłodszych lat intensywnie uprawiał rugby, tenis, piłkę wodną, boks oraz zapasy. Jest rekordzistą świata wśród niepełnosprawnych w biegach na dystansie 100, 200 i 400 metrów.
W trzech igrzyskach paraolimpijskich - w Atenach (2004), Pekinie (2008) i Londynie (2012) - zdobył łącznie sześć złotych medali oraz po jednym srebrnym i brązowym. W połowie lipca 2007 roku na mityngu IAAF, biegnąc na specjalnych protezach z włókna węglowego, jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec wystąpił razem ze sprawnymi zawodnikami.
Został także pierwszym paraolimpijczykiem w historii po amputacji obu kończyn, który wziął udział w igrzyskach (Londyn 2012), uczestnicząc w biegu na 400 i sztafecie 4x400 metrów.
(rozniat)
dołącz do Ponad 3 miliony użytkowników w aplikacji
Bądź na bieżąco z najnowszymi newsami, wynikami i sportem na żywo
Pobierz
Udostępnij
Reklama
Reklama