Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Rzym 2024. Natalia Kaczmarek złotą medalistką i nową rekordzistką kraju

Akt. 11/06/2024, 09:31 GMT+2

Natalia Kaczmarek złamała wymarzoną barierę 49 sekund. W poniedziałkowym finale biegu na 400 metrów mistrzostw Europy w Rzymie uzyskała czas 48,98 s. Tym samym zdobyła nie tylko złoty medal, ale także znacznie pobiła legendarny rekord Polski Ireny Szewińskiej.

Srebro Natalii Kaczmarek na 400 m podczas MŚ w Budapeszcie (2023)

Kaczmarek pokazała klasę już w eliminacjach. Uzyskała trzeci czas półfinałów (50,70), przegrywając minimalnie z Irlandką Rhasidat Adeleke (50,54) oraz Holenderką Lieke Klavier (50,57).
- Czuję presję oczekiwań, ale zrobię wszystko, co w mojej mocy, dam z siebie wszystko - powiedziała przed finałem 26-latka.

Lepsza od Szewińskiej

W decydującym biegu faworytka do złota, legitymująca się przed finałem najlepszym w stawce wynikiem w tym sezonie (49,80), pobiegła jeszcze szybciej.
W finale uzyskała niesamowity czas 48,98.
Dwukrotna medalistka olimpijska tym samym pobiła aż o trzy dziesiąte sekundy legendarny rekord Polski Ireny Szewińskiej.
Nieżyjąca już fenomenalna lekkoatletka w 1976 roku podczas igrzysk w Montrealu uzyskała wynik 49,28.

Kaczmarek ze złotem i rekordem Polski

Dwa lata temu w mistrzostwach Europy w Monachium na 400 metrów triumfowała Femke Bol, a Kaczmarek wywalczyła srebro.
Tym razem wszechstronna Holenderka skupiła się na biegu na 400 metrów przez płotki oraz sztafecie 4x400 metrów.
Medal Kaczmarek jest piątym dla Polski w trwających zawodach.
W sobotę brązowe krążki wywalczyli Pia Skrzyszowska (bieg na 100 metrów przez płotki) oraz Michał Haratyk (pchnięcie kulą). W niedzielę złoto zdobył Wojciech Nowicki (rzut młotem), a srebro Ewa Swoboda (bieg na 100 metrów).