Nie mogło być inaczej. Amerykańscy koszykarze z pewnym zwycięstwem

Mateusz Kalina

Akt. 26/08/2023, 22:21 GMT+2

Udane rozpoczęcie mistrzostw świata dla zawodników ze Stanów Zjednoczonych. Drużyna prowadzona przez Steve'a Kerra pokonał Nową Zelandię 99:72 (19:18, 26:18, 31:22, 23:14). Tall Blacks równorzędnym rywalem dla zespołu złożonego z graczy NBA był w sobotę tylko w pierwszej kwarcie.

Koszykarze Denver Nuggets świętowali mistrzostwo NBA na dachu wozu strażackie

Pierwszy raz w historii koszykarskie mistrzostwa świata rozgrywane są w więcej niż jednym kraju. Gospodarzami edycji 2023 są Filipiny, Japonia i Indonezji. Obrońcami tytułu są Hiszpanie, jednak za faworytów, jak zawsze, należy traktować m.in. Amerykanów.

Bez największych gwiazd

Drużyna prowadzona przez Steve’a Kerra w całości złożona jest z graczy NBA, choć brakuje w niej zawodników największego kalibru jak LeBron James czy Steph Curry.
Amerykanie rywalizację na MŚ zainaugurowali meczem grupy C przeciwko Nowej Zelandii. Pierwszą piątkę stworzyli: Jalen Brunson (New York Knicks), Anthony Edwards (Minnesota Timberwolves), Brandon Ingram (New Orleans Pelicans), Mikal Bridges (Brooklyn Nets) i Jaren Jackson Jr. (Memphis Grizzlies).

Równo tylko w pierwszej kwarcie

Pierwsza kwarta starcia z Nową Zelandią była wyrównana i zakończyła się wynikiem 19:18 dla USA. W drugiej kwarcie Amerykanie zaczęli wyraźniej przeważać. Na przerwę schodzili prowadząc już 45:36. Na tym etapie w ekipie Kerra wyróżniał się Edwards (10 punktów, pięć zbiórek). Po drugiej stronie brylował skrzydłowy Auckland Tautara Reuben Te Rangi (11 punktów).
Trzecia kwarta była popisem Paolo Banchero, który tylko w tej części gry rzucił 13 punktów. Amerykanie odskoczyli na 18 punktów (76:58).
Ostatecznie faworyci wygrali 99:72. Najskuteczniejszym koszykarzem meczu został Banchero (21 punktów). Te Rangi zakończył rywalizację z 15 punktami po stronie Nowej Zelandii. W kolejnym spotkaniu (28 sierpnia) USA zmierzy się z Grecją, która wcześniej pokonała Jordanię 92:71.