Łotwa rewelacją mistrzostw świata. Rozgromiła wielkiego rywala zza miedzy

09/09/2023, 21:16 GMT+2

Takiego wyniku chyba nikt się nie spodziewał. Debiutująca w mistrzostwach świata koszykarzy reprezentacja Łotwy zajęła wysokie piąte miejsce w turnieju. W sobotę na koniec rywalizacji pokonała zawsze groźną Litwę aż 98:63.

Tokio. Polacy przegrali z Łotwą w meczu koszykówki 3x3

O wysokiej wygranej Łotyszy przesądziła głównie trzecia kwarta, w której byli lepsi od Litwinów o 19 punktów (28:9). Drużynę występującą w mundialu bez środkowego z NBA Kristapsa Porzingisa do sukcesu poprowadzili Arturs Kurucs, który uzyskał 20 punktów.

Rekord mistrzostw świata

Wielki mecz rozegrał też Arturs Żagars, który popisał się aż 17 asystami. To nowy rekord mistrzostw świata.
Aigars Skele ze Stali Ostrów Wlkp. miał pięć asyst i trzy punkty.
Łotysze podczas całych mistrzostw świata spisywali się doskonale. Przypomnijmy, że nie weszli do strefy medalowej, bo przegrali minimalnie z Niemcami 79:81, pudłując ostatni rzut za trzy. Ich pogromcy później pokonali Amerykanów 113:111 i wystąpią w finale imprezy.

Słowenia siódma

Siódmą lokatę w turnieju zajęła Słowenia po zwycięstwie w Manili nad Włochami 89:85.
Liderem wygranych był Luka Doncicz z Dallas Mavericks, który miał 29 pkt, 10 zbiórek i 8 asyst. Wsparli go naturalizowany Amerykanin Mike Tobey - 12 pkt i weteran światowych parkietów Zoran Dragicz - 10 pkt.
To był pożegnalny mecz kapitana reprezentacji Włoch Luigiego Datome, który spędził na parkiecie 10 minut i zdobył w tym czasie jeden punkt.
W niedzielnym finale Serbia zmierzy się z Niemcami, a o brąz zagrają koszykarze USA i Kanady.