Rzut z końcową syreną w meczu NBA. Max Strus dał wygraną Cleveland Cavaliers z Dallas Mavericks

Tomasz Gosz

Akt. 28/02/2024, 16:00 GMT+1

Liga NBA wciąż potrafi wzbudzić wielkie emocje. Sporą dawkę dostarczyli minionej nocy koszykarze Cleveland Cavaliers, którzy zanotowali udaną pogoń za Dallas Mavericks, zwyciężając u siebie 121:119. Decydujący rzut oddali równo z końcową syreną.

Golden State - Cleveland Cavaliers 113:91

Na niespełna cztery minuty przed końcem meczu Cavaliers przegrywali dziesięcioma punktami. Od tego momentu poprawili jednak skuteczność i zdołali nawet wyjść na prowadzenie. Gdy piłka wpadła do ich kosza po akcji Luki Donczicia, sytuacja znów zrobiła się nieciekawa. Przegrywali 118:119, zostało im 2,6 sekundy na odpowiedź. Potrzebowali cudu.

Max Strus. Podanie, kozioł, rzut

Akcję zaczynali spod własnego kosza. Max Strus podał piłkę do Evana Mobleya i za moment dostał ją z powrotem. Aby znaleźć się choć trochę bliżej połowy rywali, wykonał jeszcze jeden kozioł. Potem musiał od razu rzucać. Zdążył. Syrena zawyła, piłka była już w powietrzu. Leciała przez ponad pół boiska i wpadła do kosza.
W hali wybuchła radość, bo Mavericks oczywiście nie mogli już odpowiedzieć.

"Niewiarygodny rzut. Niewiarygodny"

Po meczu bohater przyznał, że już kiedy pika opuszczała jego ręce, był pewny, że rzut będzie celny. Jak się okazało, zrobił to nie pierwszy raz. - W szkole średniej zdobyłem punkty na wagę zwycięstwa, trafiając nawet z większej odległości. Piłka przeleciała wtedy przez 3/4 boiska - przyznał.
Pod wrażeniem wyczynu rywala był sam Donczić, który tego dnia zapisał na koncie aż 45 punktów. - Niewiarygdony rzut. Niewiarygodny. Ale to był mój błąd, bo w tej akcji powinienem go [Strusa - red.] naciskać jeszcze bliżej kosza - brał na siebie winę za porażkę lider z Dallas.
Jak wyliczyli statystycy stacji ESPN, Strus trafił z piętnastu metrów.
Od sezonu 1979/1980, gdy wprowadzono rzuty za trzy punkty, tylko raz trafiono na wagę wygranej, będąc od kosza dalej niż gracz Cleveland. Sztuki tej dokonał Devonte Graham, który w 2021 roku posłał piłkę do kosza z dwudziestu metrów. New Orlean Pelicans wygrali wtedy z Oklahmomą City Thunder.