USA - Serbia: wynik na żywo i relacja live - Mistrzostwa Świata w koszykówce 2019

12/09/2019, 14:48 GMT+2

Przyjechali po złoty medal, tymczasem Amerykanie doznali w mistrzostwach świata drugiej porażki z rzędu i pozostała im gra tylko o siódme miejsce. Tak nisko amerykański basket w turnieju tej rangi do tej pory nie upadł. W meczu o 7. miejsce zagrają z Polską, która przegrała spotkanie z Czechami.

Sen Amerykanów o złocie przerwali w ćwierćfinale Francuzi. Grającym bez największych gwiazd z NBA zawodnikom z USA, broniących tytułu w Chinach, pozostała gra o miejsca 5-8.

W czwartek, ledwie dobę po pierwszej porażce na tych mistrzostwach, Amerykanie dostali jednak kolejny cios. Ich mecz z Serbią w Dongguan rozpoczął się od istnej demolki. Koszykarze z Bałkanów grali jak nakręceni i zarzucili rywali rzutami za trzy punkty. Tylko w pierwszej kwarcie trafili z dystansu dziewięć razy i prowadzili zaskakująco wysoko - 32:7. U Serbów brylował zwłaszcza Bogdan Bogdanović, który w tej części spotkania trafił cztery z pięciu rzutów za trzy.

Ocknęli się, ale Serbów nie dogonili

Amerykanie ocknęli się dopiero w drugiej kwarcie. Nieco strat odrobili, ale gdy zbliżyli się na kilka punktów, Bogdanović znów wyciągnął swoją najmocniejszą broń. Gracz Sacramento Kings kolejny raz trafił za trzy i Serbowie uciekli na 10 punktów przewagi. Trener Gregg Popovich był zmuszony zaprosić swoich zrezygnowanych zawodników na rozmowę.

Ostatni szturm w celu dogonienia Serbów gracze z USA przypuścili na początku czwartej kwarty. W pewnym momencie doskoczyli do rywali na trzy punkty. Zanosiło się na wielkie emocje na sam koniec spotkania, ale wtedy sprawy w swoje ręce wzięli Vladimir Lucić, Vasilije Micić i Boban Marjanović, dzięki którym Serbowie na niespełna pięć minut uciekli na 13 punktów przewagi. Zwycięstwa nie dali sobie już wydrzeć.

Bogdanović skończył mecz z 28 punktami. Serb jest pierwszym koszykarzem na tych mistrzostwach, który w pięciu meczach zdobył co najmniej 20 punktów.
Po drugiej stronie najlepszy punktowy dorobek zgromadził Harrison Barnes (22).

Najsłabsi w historii

Amerykanom pozostała gra o 7. miejsce. Ich rywalem w sobotę (godz. 10) będą Polacy, którzy przegrali swój mecz z rewelacją turnieju Czechami.
Dla ekipy USA to najsłabszy występ w mistrzostwach świata w historii. Jedyna, obok Brazylii, która uczestniczyła we wszystkich mundialach, zawsze plasowała się w czołowej szóstce.

Zarobią 171 milionów dolarów

Dla Polaków spotkanie z przedstawicielami NBA to będzie niemała gratka.
Niby Amerykanie przyjechali na mistrzostwa bez największych gwiazd, ale i tak z klasowymi zawodnikami (Kemba Walker, Khris Middleton czy wspomniany Barnes), na pewno sowicie opłacanymi.
Dwunastka, którą za Wielki Mur zabrał Popovich, w nadchodzącym sezonie zarobi na parkietach NBA w sumie ponad 171 mln dolarów! To musi robić wrażenie.
Mecze grupy z miejsc 5-8:*USA - Serbia 89:94
Najwięcej punktów: Harrison Barnes 22, Kemba Walker 18, Khris Middleton 16 - Bogdan Bogdanović 28, Vladimir Lucić 15, Vasilije Micić 10
*Polska - Czechy 84:94 - RELACJAPolska: Adam Waczyński 22, A.J. Slaughter 12, Damian Kulig 12, Mateusz Ponitka 11, Aaron Cel 9, Adam Hrycaniuk 9, Karol Gruszecki 4, Łukasz Koszarek 3, Michał Sokołowski 2, Aleksander Balcerowski 0
Czechy: Vojtech Hruban 24, Tomas Satoransky 22, Jaromir Bohacik 21, Ondrej Balvin 9, Martin Peterka 9, Pavel Pumprla 5, Jakub Sirina 3, Patrik Auda 1, Martin Kriz 0, Blake Schilb 0, Lukas Palyza 0, Tomas Vyoral 0;

Serbia - USA 94:89

Najwięcej punktów: dla Serbii - Bogdan Bogdanovic 28, Vladimir Lucic 15, Vasilije Micic 10; dla USA - Harrison Barnes 22, Kemba Walker 18, Khris Middleton 16.
Autor: twis / Źródło: eurosport.pl