Śląsk Wrocław i Zastal Zielona Góra awansowały do półfinału play off mistrzostw Polski - koszykówka

08/04/2021, 13:53 GMT+2

Coraz bliżej rozstrzygnięć w Polskiej Lidze Koszykówki. Drużyny Śląska Wrocław i Zastalu Enea BC Zielona Góra jako pierwsze awansowały do półfinału mistrzostw kraju, pokonując w play off - odpowiednio - Trefl Sopot i Spójnię Stargard 3-1. Czwarte mecze w obu parach kończyły się dogrywkami. Śląsk i Zastal zmierzą się w 1/2 finału.

Drużyna z Dolnego Śląska kończyła dwukrotnie mecze w Sopocie z Treflem po dogrywce. Pierwszy, poniedziałkowy, przegrała 90:92. Z kolei w środę była minimalnie lepsza 83:81, choć przez większą część spotkania miała znacznie wyższe prowadzenie.

Zimna krew

W środę bliżej wygranej w normalnym czasie gry był jednak Trefl, który w czwartej kwarcie zdobył 13 punktów z rzędu i prowadził 68:63 na 27 sekund przed końcem tej części.

Do dogrywki dziewięć sekund przed syreną doprowadził Kyle Gibson, trafiając za trzy. W dodatkowym czasie gry podopieczni serbskiego trenera Olivera Vidina kontrolowali sytuację na parkiecie i prowadzili od pierwszej do ostatniej akcji.

- Obydwa zespoły prezentowały wyrównany poziom i to było widać na parkiecie w każdym spotkaniu. O zwycięstwie zadecydowała zimna krew i wiara do końca w to, że możemy wygrać, a także szalony rzut za trzy punkty Kyle'a. To jest piękno sportu. Cieszymy się, że po takich meczach awansowaliśmy do półfinałów – powiedział środkowy wrocławian i reprezentant Polski Aleksander Dziewa.
Dla Śląska gra o miejsca na podium jest sporym wydarzeniem. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich klubów, który ma na koncie 17 tytułów mistrzowskich, będzie walczył o medale po raz pierwszy od 13 lat. Po tym, jak w 2008 roku wrocławianie zdobyli brąz, przez wiele kolejnych lat tułali się po niższych ligach. W ostatnich sezonach mozolnie starali się wrócić do krajowej czołówki.

Rzut na dogrywkę

O awans do finału Śląsk powalczy z broniącym tytułu zespołem z Zielonej Góry. W środę najlepsza drużyna sezonu zasadniczego po raz kolejny nie miała w Stargardzie łatwej przeprawy ze Spójnią. Prowadziła co prawda 25:14 po 10 minutach, ale potem rywale nadrobili straty. Remis 74:74 i dogrywkę dał Zastalowi rzut Krisa Richarda na cztery sekundy przed końcem tej części. 32-letni Amerykanin reprezentujący Rumunię, razem z rodakiem Geoffrey'em Groselle'em i Łotyszem Rolandsem Freimanisem, byli liderami zielonogórzan.
W dogrywce obrońca tytułu dyktował warunki. Groselle uzyskał w środę 29 pkt., w tym osiem w dodatkowym czasie gry, Freimanis miał double-double - 21 pkt. i 10 zbiórek, a Richard - 21 pkt., siedem zbiórek i cztery asysty.

Trwa walka w dwóch parach

W dwóch innych parach 1/4 finałów wyżej rozstawione drużyny Legii Warszawa i Arged BMSlam Ostrów Wlkp. prowadzą 2-1, odpowiednio z Kingiem Szczecin i Pszczółką Start Lublin. W czwartek odbędą się mecze numer cztery w Szczecinie i Lublinie.

Mecze półfinałowe będą rozgrywane, ze względu na bezpieczeństwo koszykarzy w dobie pandemii, w turnieju w "bańce" od 14 kwietnia. PLK zadecydowała, że jej gospodarzem będzie Ostrów Wlkp.

Wyniki ćwierćfinałów:

Trefl Sopot - Śląsk Wrocław 81:83 po dogrywce (13:23, 24:18, 12:17, 19:10, dogr. 13:15).

Stan rywalizacji 3-1 dla Śląska

Spójnia Stargard - Zastal Enea BC Zielona Góra 80:91 po dogrywce (14:25, 22:19, 24:14, 14:16, dogr. 6:17).

Stan rywalizacji 3-1 dla Zastalu
Autor: dasz / Źródło: eurosport.pl, PAP