Polki wpłynęły do finału. Są pewne udziału w igrzyskach

23/08/2023, 19:35 GMT+2

Kajakarki w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Dominika Putto oraz Adrianna Kąkol wygrały przedbieg w konkurencji K4 500 m w mistrzostwach świata w Duisburgu i awansowały do finału. To oznacza również, że Polki zapewniły sobie prawo startu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Tokio. Karolina Naja i Anna Puławska ze srebrnym medalem w kajakarstwie

Rozpoczęte w środę regaty w Duisburgu są główną kwalifikacją olimpijską. Zawodnicy rywalizujący na jedynkach czy dwójkach będą mieli jeszcze możliwość rywalizacji o przepustki do Paryża w przyszłorocznych kontynentalnych regatach kwalifikacyjnych, ale dla czwórek to jedyna szansa. Prawo startu na igrzyskach zapewni sobie 10 najlepszych załóg, a więc wszyscy uczestnicy finału A plus zwycięzca finału B.
Polki, które w imponującym stylu zdobyły złoty medal Igrzysk Europejskich w Krakowie, znów pokazały klasę. W swoim wyścigu eliminacyjnym pokonały Dunki o ponad dwie i pół sekundy, trzecie były Meksykanki. Inne przedbiegi wygrały Chinki oraz Hiszpanki i te dwie reprezentacje także są pewne startu w Paryżu.
- Chciałyśmy bardzo mocno popłynąć ten przedbieg i bezpośrednio awansować do finału. Skoro była tak możliwość, to nie chciałyśmy się "bawić" w półfinały. Mamy spokojniejszą głowę, a w półfinale różnie bywa – nawet jeśli jest się faworytem, to różne rzeczy mogą się przytrafić – powiedziała szlakowa osady Naja.

Karolina Naja: poważnie myślę o Paryżu

Kajakarka Posnanii to najbardziej doświadczona reprezentantka w całej kadrze. Jest czterokrotną medalistką olimpijską, a w mistrzostwach świata zadebiutowała w 2010 roku w Poznaniu. 13 lat temu na Torze Regatowym Malta płynęła także w czwórce i zdobyła brązowy medal, pierwszy w seniorskich regatach. Łącznie ma ich 14 wywalczonych w najważniejszej obok igrzysk imprezie. Naja w Duisburgu startuje tylko w czwórce i w tej sytuacji popłynie jeszcze tylko w finale.
- To prawda, pierwszy raz się zdarza, że startuję tylko w jednej konkurencji i ten mój start jest może trochę skromny. Ja natomiast w pełni to akceptuję. Mam na koncie wiele imprez dużej rangi, w których mój organizm był mocno eksploatowany, więc chyba nic złego się nie wydarzy, jeśli zrealizuję się tylko w jednej konkurencji. Poważnie myślę o Paryżu i wiem, że ten następny rok będzie bardzo kosztowny i będą wielkie wyzwania przed nami. Jak to jest zawsze w roku olimpijskim – wyjaśniła utytułowana zawodniczka.

Polskie kajakarki wywalczyły olimpijską kwalifikacje (źródło: Polski Związek Kajakowy)

O takim samym sukcesie marzą polscy kajakarze. Czwórka w składzie: Jakub Stepun, Przemysław Korsak, Wiktor Leszczyński i Sławomir Witczak zajęła drugie miejsce w swoim biegu eliminacyjnym. Do zwycięzców Węgrów stracili tylko 0,68 sek. W męskiej rywalizacji czwórek ze względu na większą liczbę zgłoszonych osad nie było możliwości bezpośredniego awansu do finału. W piątek przed południem Biało-Czerwonych czeka więc start w półfinale, który dla nich może być najważniejszym wyścigiem w tym roku.
W sesji przedpołudniowej wystąpiła również triumfatorka Igrzysk Europejskich kanadyjkarka Dorota Borowska. Zawodniczka NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki wygrała swój przedbieg w olimpijskiej konkurencji C1 200 m i w piątek wystąpi w półfinale.
Pozostali polscy reprezentanci startowali w eliminacjach konkurencji nieolimpijskich. Kajakarki Martyna Klatt i Helena Wiśniewska w dwójce na 200 m były drugie i awansowały do finału. Tę osadę czeka jednak trudniejsze zadanie, jakim jest wywalczenie przepustki olimpijskiej na dystansie 500 m.
W rywalizacji kanadyjkarzy Oleksii Koliadych wygrał przedbieg na 200 m i awansował do półfinału, podobnie jak Dominik Nowacki, który był trzeci na dystansie 500 m. Nieco słabiej spisały się Amelia Braun i Magda Stanny, które w dwójce na 200 m uplasowały się na szóstej pozycji, co zapewniło im udział w półfinale.
Mistrzostwa świata w Duisburgu potrwają do niedzieli.