Igrzyska olimpijskie Paryż 2024. Angelika Szymańska, Beata Pacut-Kłoczko i Piotr Kuczera z kwalifikacjami w judo

25/06/2024, 22:20 GMT+2

Angelika Szymańska, Beata Pacut-Kłoczko i Piotr Kuczera będą reprezentować Polskę w judo podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Informację potwierdziła Międzynarodowa Federacja Judo (IJF).

Waldemar Legień - legenda polskiego judo. Zobacz, jak zdobył dwa złote medale igrzysk olimpijskich

- Dokumenty z IJF dostaliśmy w nocy. To będzie jakościowo silna ekipa, ale wiadomo, że na poprzednie igrzyska do Tokio wysłaliśmy szóstkę zawodników - przyznał Jarosław Wołowicz, kierownik wyszkolenia Polskiego Związku Judo.
Punkty do rankingu olimpijskiego w judo można było zdobywać przez dwa lata. W pierwszym roku obowiązywała zasada naliczania połowy punktów, w drugim dodawana była cała pula zdobyta w poszczególnych turniejach.

"celuję w złoto"

Szymańska jako jedyna z Biało-Czerwonych będzie rozstawiona w turnieju olimpijskim. Włocławianka w wadze 63 kg na jesieni zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy, a miesiąc temu została wicemistrzynią świata.
24-latka w rankingu ma numer cztery i jest jedną z polskich nadziei na olimpijskie podium. - Celuję w złoto - powiedziała o swoim debiucie w imprezie tej rangi.
W wadze 78 kg na olimpijskim tatami wystąpi także o cztery lata starsza Pacut-Kłoczko. W rankingu osiągnęła pozycję numer 17. Pochodząca z Bytomia zawodniczka w swoim dorobku ma złoty medal ME 2021 i brązowy MŚ 2022. W Tokio przegrała w 1/8 finału z reprezentantką gospodarzy Shori Hamadą.
Start na igrzyskach ma już za sobą również Kuczera, który w Japonii rywalizował w kat. 90 kg. Od pewnego czasu zawodnik Kejza Team Rybnik występuje w wadze 100 kg (srebro w ME 2022). 29-letni Polak zajął 28. miejsce w rankingu i bilet na igrzyska dostał dzięki kontynentalnej kwalifikacji.
- Szczegółowych list dotyczących poszczególnych kategorii jeszcze nie ma. Krajowe federacje otrzymały tydzień na potwierdzenie startu swoich zawodników. Bezpośrednich kwalifikacji w danej wadze jest siedemnaście. Do tego dochodzą kwalifikacje kontynentalne, a pewną pulę miejsc dostają słabsze kraje - dodał Wołowicz.
Polska trójka za cztery dni wyrusza na camp do Hiszpanii. Po powrocie spędzi krótki czas w domu, a ostatnie przygotowania do igrzysk odbędzie w COS Cetniewo.
Ślubowanie dla nich zostało zaplanowane w Warszawie 22 lipca. Szymańska do Paryża uda się dwa dni później, a 27 lipca do Francji polecą Pacut-Kłoczko i Kuczera.
Transmisje z paryskich zawodów od 26 lipca w Eurosporcie. Każda minuta igrzysk na żywo i na żądanie na platformie Max
źródło: Polska Agencja Prasowa