Beata Maksymow-Wendt nie żyje. Judoczka miała 56 lat

Akt. 10/06/2024, 13:13 GMT+2

Nie żyje Beata Maksymow-Wendt, utytułowana polska judoczka, która jako pierwsza zawodniczka wywalczyła dla Polski medal mistrzostw świata w tej dyscyplinie. Miała 56 lat.

Beata Maksymow-Wendt (źródło zdjęcia: Kuba Atys/Agencja Wyborcza.pl)

Informację o śmierci utytułowanej judoczki przekazał jej były klub KJ Koka Jatrzębie Zdrój. Jak podano, zmarła w niedzielę.
Maksymow-Wendt największe sukcesy święciła w latach 90-tych. Startowała w kategorii +72 kilogramy. Ze względu na swoje imponujące warunki fizyczne w środowisku judoków nazywana była "Kruszyną".

Beata Maksymow-Wendt zdobyła mnóstwo medali

Maksymow-Wendt mistrzynią świata była dwukrotnie, po raz pierwszy w 1993. Z najbardziej prestiżowych imprez judo medale przywoziła regularnie. Trzykrotnie zostawała mistrzynią Europy, gdzie wywalczyła łącznie aż osiemnaście krążków.
Trzykrotnie wystartowała w igrzyskach olimpijskich. Najpierw w Barcelonie, a potem w Atlancie zajęła piąte miejsca. W Sydney szybko odpadła z rywalizacji.
Przez lata nie miała sobie równych na arenie krajowej. Aż 23 razy zostawała mistrzynią Polski.

Beata Maksymow-Wendt miała 56 lat (źródło zdjęcia: Kuba Atys/Agencja Wyborcza.pl)