Rekordowe zwycięstwo. Nie ma mocnych na Verstappena

Akt. 03/09/2023, 17:51 GMT+2

Max Verstappen z ekipy Red Bulla, wygrywając wyścig o Grand Prix Włoch, zapisał się w historii Formuły 1. Broniący tytułu Holender zwyciężył dziesiąty raz z rzędu w sezonie. Żaden z kierowców wcześniej nie dokonał tej sztuki.

Verstappen sprawdził samochód Red Bulla na ulicach Grazu

W niedzielę z pole position ruszył Carlos Sainz Jr. Hiszpan, reprezentujący barwy Ferrari, dzielnie bronił się przed startującym z drugiego pola Verstappenem, ale w końcu pękł na 15. kółku.
Holender po wyprzedzeniu Sainza Jr. popędził po zwycięstwo. To jego dwunasta wygrana w tegorocznym sezonie i dziesiąta z rzędu. Verstappen pobił w ten sposób rekord F1 - wyprzedził pod względem liczby kolejnych zwycięstw Niemca Sebastiana Vettela, który w 2013 roku triumfował dziewięć razy (także jeżdżąc dla Red Bulla).

Ogromna przewaga Verstappena

Na torze Monza drugie miejsce zajął Meksykanin Sergio Perez z Red Bulla, a trzecie Sainz Jr.
Na czwartej pozycji uplasował się Monakijczyk Charles Leclerc (Ferrari). Dwa kolejne miejsca wywalczyli kierowcy Mercedesa - Brytyjczycy George Russell i Lewis Hamilton.
Wyścig zaczął się z 20-minutowym opóźnieniem, ponieważ podczas okrążenia formującego doszło do awarii bolidu Yukiego Tsunody z Alpha Tauri. Awaria systemu hydraulicznego spowodowała, że samochód Japończyka trzeba było usunąć z toru.
W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata po 15 wyścigach prowadzi Verstappenem z dorobkiem 364 punktów, aż o 145 więcej od drugiego Pereza.
Grand Prix Włoch na torze Monza tradycyjnie już zakończyło sezon F1 w Europie. Kolejna runda odbędzie się 17 września w Singapurze.