Szwedki i Francuzi zdominowali pierwszy etap cyklu Tour de Ski

Akt. 30/12/2023, 17:22 GMT+1

Szwedka Linn Svahn i Francuz Lucas Chanavat triumfowali w sobotnich sprintach stylem dowolnym we włoskim Dobbiaco, gdzie wystartował prestiżowy cykl Tour de Ski zaliczany do Pucharu Świata w biegach narciarskich. Reprezentanci Polski w komplecie odpadli w kwalifikacjach.

Svahn wygrała sprint stylem dowolnym w Tour de Ski

Svahn w finale o zaledwie 0,07 sekundy wyprzedziła swoją rodaczkę Jonnę Sundling i 0,29 s Norweżkę Kristine Skistad. W finałowej szóstce wystąpiły aż cztery Szwedki. Liderka klasyfikacji generalnej Amerykanka Jessie Diggins odpadła w półfinale.

Porażka Norwegów

W finale mężczyzn dublet stał się udziałem Francuzów. Zwyciężył Chanavat, który w sobotę wygrał także kwalifikacje i swoje biegi ćwierćfinałowe i półfinałowe. Drugi ze stratą 0,22 s był Jules Chappaz. Trzecie miejsce zajął Amerykanin Ben Ogden, który przegrał o 0,49 s.
Za niespodziankę należy uznać brak na podium któregoś z Norwegów. Podobna sytuacja w PŚ ostatni raz miała miejsce pod koniec zeszłego roku. Najlepszy z nich w sobotę - Erik Valnes - był czwarty.
Maciej Staręga w eliminacjach zajął 46. miejsce, Kamil Bury był 57., a jego młodszy brat Dominik - 68.

Chanavat wygrał sprint stylem dowolnym w Tour de Ski

W niedzielę w Dobbiaco odbędzie się bieg na dochodzenie stylem klasycznym na 10 km.
Tour de Ski to prestiżowy cykl biegów, który tym razem jest rozgrywany na terenie Włoch i Szwajcarii. Kobiety i mężczyźni rywalizują w tych samych dniach. Klasyfikowani są jedynie zawodnicy i zawodniczki, którzy ukończyli całość zawodów. W tym sezonie w TdS rywalizacja toczyć się będzie także w Davos i Val di Fiemme.
Zwycięzcami poprzedniej edycji byli Norweg Johannes Klaebo i Szwedka Frida Karlsson. W latach 2010-13 czterokrotnie cykl wygrała Justyna Kowalczyk.
Do najnowszej edycji TdS nie przystąpiło z powodu zarażenia grypą i Covid-19 wielu czołowych zawodników, w tym m.in. Klaebo, trzykrotny zwycięzca tej imprezy, pięciokrotny mistrz olimpijski, dziewięciokrotny mistrz świata i lider PŚ.