Ruszył cykl Tour de Ski. Polacy daleko z tyłu

Akt. 30/12/2023, 16:45 GMT+1

Rozpoczęła się rywalizacja w prestiżowym cyklu biegów narciarskich Tour de Ski, zaliczanego do Pucharu Świata. We włoskim Dobbiaco (Toblach) kwalifikacje sprintu techniką dowolną wygrali Szwedka Jonna Sundling i Francuz Lucas Chanavat. Nikomu z piątki Polaków nie udało się awansować do ćwierćfinału. Transmisje w Eurosporcie i Eurosporcie Extra w Playerze.

Sundling wygrała kwalifikacje w sprincie stylem dowolnym w Tour de Ski

Trasę 1362 m w eliminacjach najszybciej pokonała Sundling z czasem 2.51,48. Izabela Marcisz straciła do niej 15,44 s i została sklasyfikowana na 47. pozycji. Wiktoria Kaleta była 52. - 16,40 s za zwyciężczynią. Do zawodów przystąpiło 70 zawodniczek.
Czołowa "30" biegaczek będzie rywalizować w pięciu ćwierćfinałach.

Trwa Tour de Ski

Na tej samej trasie w sobotę startowali mężczyźni. Z Polaków najbliżej awansu był Maciej Staręga, który na półmetku zajmował 18. Pozycję, ale później opadł z sił i ostatecznie zajął 46. miejsce - strata 9,62 s. Kamil Bury był 57.(11,70), a jego młodszy brat Dominik 68. (13,67). Eliminacje, w których wystąpiła setka narciarzy, wygrał Chanavat wynikiem 2.33,23.

Chanavat wygrał kwalifikacje w sprincie stylem dowolnym w Tour de Ski

Tour de Ski to prestiżowy cykl biegów, który tym razem jest rozgrywany na terenie Włoch i Szwajcarii. Kobiety i mężczyźni rywalizują w tych samych dniach. Klasyfikowani są jedynie zawodnicy i zawodniczki, którzy ukończyli całość zawodów. W tym sezonie o punkty w TdS rywalizacja toczyć się będzie także w Davos i Val di Fiemme.
Zwycięzcami poprzedniej edycji byli Norweg Johannes Klaebo i Szwedka Frida Karlsson.
Do najnowszej edycji TdS nie przystąpiło z powodu zarażeniem grypy i COVID-19 wielu czołowych zawodników, w tym m.in. trzykrotny zwycięzca tej imprezy, pięciokrotny mistrz olimpijski i dziewięciokrotny mistrz świata Klaebo.