Niebywała seria młodych polskich żużlowców. Dziesiąte mistrzostwo świata z rzędu

11/08/2023, 21:27 GMT+2

Reprezentanci Polski ponownie nie mieli sobie równych w drużynowych mistrzostwach świata juniorów na żużlu. W piątek triumfowali w zawodach Speedway Of Nations 2 w Rydze, sięgając po złoto w rywalizacji do lat 21 już po raz 10. z rzędu.

Ceremonia medalowa po Speedway of Nations 2

Biało-Czerwoni zwyciężają w drużynowych zmaganiach juniorów nieprzerwanie od 2014 roku. Ostatnio zawody te odbywają się w formule parowej pod szyldem Speedway of Nations 2. W tej edycji Polskę reprezentowali: Mateusz Cierniak, Wiktor Przyjemski i Bartłomiej Kowalski.

Pełna dominacja

Polska drużyna uchodziła oczywiście za faworyta turnieju w Rydze, mając za sobą nie tylko historię, ale i aktualnego indywidualnego mistrza świata juniorów w składzie. Cierniak w piątek potwierdził klasę, będąc najlepiej punktującym zawodnikiem na torze.

Dublet Polaków w 3. biegu Speedway of Nations 2. Cierniak wygrał, Kowalski drugi

Początkowo partnerował mu Kowalski, ale to zmieniło się po przegranej z Duńczykami w 6. biegu zawodów.

Duńczycy lepsi od Polaków w 6. biegu SON2 w Rydze

Do gry z rezerwy wkroczył Przyjemski, który wspólnie z Cierniakiem wygrywał już wszystko do końca. Duet ten w zasadniczej fazie pokonał kolejno Niemców, Czechów, Brytyjczyków i Australijczyków.

Pewna wygrana Polaków nad Czechami w 12. biegu SON2 w Rydze

Biało-Czerwoni zapewnili sobie awans z dużą przewagą, ale by sięgnąć po złoto, musieli jeszcze udowodnić swoją wyższość w wielkim finale.

Cierniak i Przyjemski pokonali Brytyjczyków w 15. biegu SON2 w Rydze

Prawo walki w decydującym starciu z obrońcami tytułu wywalczyli sobie Duńczycy, którzy w barażu pokonali reprezentację Łotwy. Gospodarze imprezy mimo przegranej i tak mieli powody do dumy, po raz pierwszy stając na podium w tej rywalizacji.
Z kolei w finale Polacy nie dali szans reprezentantom Danii, finiszując na dwóch czołowych pozycjach.

Polacy wygrali Speedway of Nations 2 w Rydze

Kolejne żużlowe emocje w Rydze czekają kibiców już w sobotę. Przed nami siódma runda indywidualnych mistrzostw świata elity. Transmisja w Eurosporcie Extra w Playerze.