Polscy żużlowcy wygrali drużynowe mistrzostwa Europy

Akt. 06/04/2024, 17:53 GMT+2

Polacy złotymi medalistami mistrzostw Europy na żużlu. Na podium zawodów rozgrywanych w Grudziądzu Biało-Czerwoni wyprzedzili Duńczyków i Szwedów. To ich trzeci triumf w trzyletniej historii tej imprezy.

Bartosz Zmarzlik wygrał Speedway Grand Prix

Polscy żużlowcy wywalczyli 51 punktów. Druga Dania – 35, a trzecia Szwecja 20. Na czwartym miejscu, z dorobkiem 13 "oczek", sklasyfikowano Czechów.

Zwycięstwo nie było zagrożone

Najwięcej punktów dla reprezentacji Polski wywalczył Patryk Dudek - 14. Biało-Czerwoni prowadzili od pierwszego biegu, wygranego przez Bartosza Zmarzlika, a potem konsekwentnie powiększali przewagę.
Polacy jechali równo, pewnie, a wszyscy zawodnicy mieli duży wpływ na końcowy rezultat. Zmarzlik przywiózł 13 punktów, tak jak i Piotr Pawlicki, a Przemysław Pawlicki dołożył 10. Nawet rezerwowy Wiktor Przyjemski zdobył jedno "oczko" w swoim jedynym 19. wyścigu.
Była to trzecia edycja drużynowych mistrzostw Europy i trzeci triumf Biało-Czerwonych. W 2022 roku w Poznaniu Polacy wyprzedzili Duńczyków i Brytyjczyków, a czwartą lokatę zajęli Szwedzi. Rok temu Biało-Czerwoni w niemieckim Stralsundzie pokonali Danię i Wielką Brytanię. Czwarte miejsce zajęli wówczas Niemcy.