Australia bezkonkurencyjna w barażu. Uzupełniła stawkę finału DPŚ

Akt. 28/07/2023, 21:22 GMT+2

Zespół żużlowców Australii jako ostatni zakwalifikował się do sobotniego finału Drużynowego Pucharu Świata we Wrocławiu. W piątkowym barażu Kangury okazały się zdecydowanie lepsze od ekip Szwecji, Czech i Francji. W finale pojadą także Polska, Wielka Brytania i Dania. Transmisja z zawodów w TTV i Eurosporcie Extra w Playerze.

Jack Holder wygrał 16. bieg w barażu w DPŚ we Wrocławiu

W piątkowym barażu rywalizowały drużyny, które w półfinałach zajęły miejsca 2-3. We wtorek wygrali Brytyjczycy (pokonali Szwedów, Czechów i Niemców), a dzień później Duńczycy (okazali się lepsi od Australii, Francji i Finlandii). Polacy jako gospodarz mieli wcześniej zagwarantowany udział w finale.

Baraż dla Australii

Głównym faworytem do wygrania barażu byli Australijczycy, którzy w środę zaledwie o punkt przegrali z Duńczykami. Szwedzi mieli jednak na ten temat własne zdanie. Na wielką niespodziankę liczyli z kolei Czesi i Francuzi.

Holder wygrał 1. bieg w barażu w DPŚ we Wrocławiu

Od początku piątkowych zawodów żadnych sensacji jednak nie było. Australijczycy dominowali niepodzielnie, wygrywając bieg za biegiem. Za ich plecami zwykle na metę przyjeżdżali Szwedzi, którzy z każdym startem tracili nadzieję na awans do finału.

Holder wygrał 6. bieg w barażu w DPŚ we Wrocławiu

Żużlowcy Aussie: Jaimon Lidsey, Jack Holder, Jason Doyle i Max Fricke byli bardzo szybcy, przyjeżdżając na metę daleko przed rywalami. Australijczycy pierwszy raz nie wygrali dopiero w ósmym biegu, kiedy zwyciężył Szwed Antonio Lindback.

Lindback wygrał 8. bieg w barażu w DPŚ we Wrocławiu

Mając wielką przewagę Kangury jechały spokojnie, kontrolowały wydarzenia na wrocławskim torze (kilka razy wystąpił nawet dotychczasowy rezerwowy Chris Holder) i pewnie awansowały do finału.

Doyle wygrał 12. bieg w barażu w DPŚ we Wrocławiu

Sprawę w 16. biegu załatwił Jack Holder. W tym momencie Australijczycy mieli na koncie 43 punkty, a Szwedzi 28 i nie byli już w stanie odrobić strat.

Ostatecznie Aussie wywalczyli 54 "oczka" na 60 możliwych. Drudzy Szwedzi zgromadzili 35 pkt, trzecie miejsce zajęli Francuzi (20), a ostatnie Czesi (11).
Walka o medale zostanie rozegrana w sobotę. Rywalizacja Polski, Wielkiej Brytanii, Danii i Australii na pewno będzie bardziej zacięta i emocjonująca niż piątkowy baraż.
Transmisja z zawodów w TTV i Eurosporcie Extra w Playerze. Początek studia o godz. 19:30. Wielkie ściganie zacznie się o godz. 20:00.

Historia Drużynowego Pucharu Świata

Drużynowy Puchar Świata w 2001 roku zastąpił mistrzostwa drużynowe. Odbywał się regularnie do 2017 roku, kiedy z kolei ustąpił miejsca Speedway of Nations, zawodów zbliżonych do turnieju par. Ostatnio jednak postanowiono wrócić do DPŚ, który ma się odbywać co trzy lata, w przerwach pomiędzy SoN. Dwie ostatnie edycje DPŚ wygrali Polacy.