Speedway Grand Prix w Pradze. Wyniki i relacja - szósty turniej mistrzostw świata - żużel

19/09/2020, 20:26 GMT+2

Bartosz Zmarzlik drugi dzień z rzędu triumfatorem Grand Prix w Pradze. Szóstą eliminację mistrzostw świata na żużlu obrońca tytułu wygrał w wielkim stylu. Był najlepszy w fazie zasadniczej zawodów. W finale, po fenomenalnej walce, na ostatnim okrążeniu wyprzedził trzykrotnego triumfatora cyklu Taia Woffindena z Wielkiej Brytanii.

Dzięki wywalczeniu w Czechach kompletu 40 punktów Zmarzlik umocnił się na pozycji lidera GP. Przed dwoma ostatnimi rundami GP zgromadził ich już 99. Drugie miejsce zajmuje Szwed Fredrick Lindgren (7 pkt straty), a trzecie Woffinden (10 oczek straty).
Maciej Janowski utrzymał czwartą pozycję (71), a Patryk Dudek jest 13. z 29 punktami na koncie.

Świetny od początku

Faza zasadnicza była bardzo udana dla Zmarzlika, ale i dla Janowskiego. Obaj jeździli zdecydowanie i skutecznie. Pewnie wywalczyli sobie przepustki do półfinałów.
Mistrz świata wygrał trzy pierwsze wyścigi, a w dwóch kolejnych był drugi. Z trzynastoma punktami awansował z najlepszym wynikiem w stawce. Z kolei Janowski był czwarty po pierwszej fazie zawodów, mając dziesięć oczek na koncie. Wygrał dwa pierwsze wyścigi, potem był dwukrotnie drugi i raz ostatni.
O awans do półfinału dzielnie walczył także Dudek. Zawodnik, który dotąd w GP miał pod górkę, wywalczył sześć punktów (raz wygrał) i zajął 11. miejsce.

Upadek w finale

W półfinale Zmarzlik rywalizował między innymi z Janowskim. Zawodnik Stali Gorzów Wielkopolski zdecydowanie wygrał start i nie dał się nikomu doścignąć na dystansie. Niestety, "Magic" nie dość, że jechał ostatni, to jeszcze zaliczył defekt. Ostatecznie zawody zakończył na ósmym miejscu.
W wielkim finale Zmarzlik stanął naprzeciwko dwóch innych byłych mistrzów świata: Australijczyka Jasona Doyle'a i Woffindena, a także Lindgrena. Polak bardzo dobrze wystartował i po pierwszym łuku wyjeżdżał jako lider. Niestety, za jego plecami w walce o pozycję Doyle starł się z Woffindenem, upadł i z impetem uderzył w bandę. Na szczęście Australijczykowi nic się nie stało, a finał powtórzono w pełnej obsadzie.

Niesamowita szarża

W powtórce za szybko wystartował Doyle i wyścig ponownie został przerwany. Wszystko udało się dopiero za trzecim razem. Zmarzlik ponownie najlepiej wystartował, ale jednak po zewnętrznej wyprzedził go Woffinden. Polak długo starał się doścignąć renomowanego rywala, ale ten skutecznie się bronił. Do czasu. Na ostatnim okrążeniu, na przeciwległej prostej aktualny mistrz świata przypuścił niesamowitą szarżę. Rozwinął wielką szybkość siedząc na błotniku i ostatecznie wyprzedził Brytyjczyka. Na ostatnim łuku obronił swoją pozycję i mógł triumfować.
To był niesamowity wyścig i weekend dla Zmarzlika.
Do rozegrania pozostały już tylko dwie finałowe eliminacje cyklu GP. Odbędą się one 2 i 3 października w Toruniu.