Bez medali i tylko cztery przepustki do Paryża. Polscy żeglarze rozczarowali w mistrzostwach świata

20/08/2023, 11:48 GMT+2

Agata Barwińska w klasie ILCA 6 wywalczyła w sobotę czwartą kwalifikację dla polskich żeglarzy na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Wcześniej Biało-Czerwoni podczas mistrzostw świata klas olimpijskich zapewnili sobie przepustki na przyszłoroczną imprezę w klasach 49er i iQFoil kobiet i mężczyzn. Czempionat zakończyli jednak bez medali.

Piotr Cichocki żeglarskim mistrzem świata w klasie Hansa 303 (źródło: pya.org.pl)

Mistrzostwa świata klas olimpijskich są pierwszą, ale jednocześnie najważniejszą żeglarską kwalifikacją dla krajów do przyszłorocznych igrzysk, których regaty odbędą się w Marsylii. Ta impreza rozgrywana jest raz na cztery lata, zawsze rok przed olimpijską rywalizacją.
W Holandii w 10 konkurencjach ściga się około 1400 zawodników. W tym gronie jest 36 Polaków, którzy występują w dziewięciu klasach, nie ma ich tylko w katamaranach Nacra 17.
Cztery kwalifikacje to wynik zdecydowanie poniżej oczekiwań. Przed imprezą dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego Dominik Życki deklarował, że Biało-Czerwoni są w stanie zdobyć siedem olimpijskich paszportów, liczył także na jeden medal.

Bez medali w Hadze

O podium Polacy w Hadze się nie otarli, a najwyższą lokatę - siódmą w klasie 49er - wywalczyli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk). Wśród skiffistów pierwszą dziesiątkę zamknęli Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań), a reszta zawodników plasowała się co najwyżej w drugiej dziesiątce.
W windsurfingowej klasie iQFoil Paweł Tarnowski w gronie 93 zawodników zajął 13., a Maja Dziarnowska 19. lokatę (88), ale ten duet uzyskał olimpijską nominację. Deskarze mieli do obsadzenie po 11 miejsc, a w klasyfikacji krajów reprezentantom SKŻ Ergo Hestia Sopot przypadła odpowiednio dziewiąta oraz 10. pozycja.
W klasie Formula Kite Maksymilian Żakowski (OŚ AZS Poznań), który miesiąc temu w Marsylii w przedolimpijskich regatach Paris 2024 Test Event był szósty, został sklasyfikowany na 11. miejscu. W tej klasie przepustkę na igrzyska uzyskali przedstawiciele ośmiu czołowych państw, a w tym zestawieniu Polska była dziewiąta.

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki w klasie 49er (fot. Sailing Energy)

Czwarta kwalifikacja olimpijska dla Polski

W sobotę czwartą kwalifikację zapewniła w klasie ILCA 6 Barwińska. Dwukrotna mistrzyni Europy i srebrna medalistka czempionatu globu zakończyła co prawda rywalizację w gronie 110 zawodniczek na 18. pozycji, ale w układzie krajów na 13, a nominację miało zapewnionych 16 państw. Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) była 40.
W klasie ILCA 7 (też 16 przepustek) jedyny Polak w stawce 138 żeglarzy Piotr Malinowski (MOS SSW Iława) zajął 113. lokatę.
Mistrzostwa zakończą się w niedzielę. Ci, którym nie udało się w Holandii wywalczyć kwalifikacji, będą mieli jeszcze kilka okazji podczas imprez rangi mistrzostw świata i Europy.
Za rok w olimpijskich regatach w Marsylii rywalizować będzie 330 żeglarzy (20 mniej niż w Tokio), w równej liczbie po 165 kobiet i mężczyzn.

Medale tylko w parażeglarstwie

Równolegle z czempionatem w klasach olimpijskich na położonym w okolicach Hagi jeziorze Braassemermeer rozgrywane były mistrzostwa świata w parażeglarstwie. Tam wyniki polskich żeglarzy były zdecydowanie lepsze. W klasie Hansa 303 mistrzem świata został Piotr Cichocki, a Olga Górnaś-Grudzień wywalczyła srebro.