Robert Kubica zadebiutował za kierownicą Ferrari w długodystansowych mistrzostw świata – wyniki wyścigu w Katarze

Akt. 02/03/2024, 22:21 GMT+1

Zespół AF Corse, którego kierowcą jest Robert Kubica, w sobotę zajął piąte miejsce w klasie Hypercar podczas pierwszej rundy długodystansowych mistrzostw świata WEC w Katarze. Polak oficjalnie zadebiutował za kierownicą Ferrari na Losail International Circuit. Zwyciężył team Porsche Penske.

Ostatnie okrążenie zwycięskiej ekipy Porsche

Drugie miejsce ze stratą 33,297 zajął Team JOTA, jadący także bolidem Porsche, a na trzeciej pozycji uplasował się drugi zespół Penske ze stratą 34,398.
Do wyścigu w Katarze Ferrari wystawiło trzy samochody. Dwa teamy fabryczne i prywatny zespół AF Corse, którego jednym ze sponsorów jest PKN Orlen. W AF Corse bolidem Ferrari 499P z Maranello jechali Kubica, Rosjanin z izraelskim paszportem Robert Szwarcman oraz Chińczyk Yifei Ye.

Kubica walczył w Katarze

Zespół nie wypadł najlepiej w piątkowych kwalifikacjach, gdyż Ye pojechał słabiej niż się spodziewano, wywalczył tylko 12. pole startowe. W sobotę jako pierwszy za kierownicą zasiadł Kubica i szybko wyprowadził zespół na dziewiątą, a później na ósmą pozycję.

Robert Kubica w AF Corse wystartował do wyścigu Qatar 1812 km

Po pięciu godzinach rywalizacji AF Corse jechał jako szósty i wydawało się, że na mecie zamelduje się także jako szósta załoga inauguracyjnej rundy mistrzostw świata.
Jednak na ostatnim okrążeniu - w sumie w sobotę przejechano ich 335, o łącznej długości 1812 km - Kubicy i partnerom z teamu dopisało szczęście. Doszło do awarii jadącego przed nimi Peugeota i AF Corse awansował na piątą lokatę. Najwyższą wśród ekip jadących Ferrari, gdyż teamy fabryczne uplasowały się na 8. i 14. miejscu.

Problemy techniczne AF Corse

Team z Kubicą w składzie miał spore szanse na wywalczenie miejsca na podium, ale przeszkodziły w tym problemy techniczne. Po ponad pięciu godzinach jazdy, gdy za kierownicą był Szwarcman, samochód został ściągnięty do serwisu, gdyż trzeba było wymienić uszkodzone tylne skrzydło. Trwało to kilka minut, w tym czasie zmieniono także kierowcę. Kubica wrócił na tor na 12. pozycji i zaczął mozolnie odrabiać straty. Udało się awansować o kilka miejsc, ale do podium było za daleko.

Robert Kubica broni 8. miejsca przed dwoma rywalami podczas wyścigu WEC w Katarze

Zwycięski zespół Porsche Penske tworzyli Belg Laurens Vanthoor, Francuz Kevin Estre i Niemiec Andre Lotterer.
W 2024 roku odbędzie się osiem rund WEC. Sezon, którego najważniejszym wydarzeniem będzie czerwcowy 24-godzinny wyścig w Le Mans, zakończy się 2 listopada w Bahrajnie.