IO Tokio 2021. Najszybsi z najszybszych. Kto w Tokio popędzi jak Usain Bolt?

23/07/2020, 17:41 GMT+2

To będą igrzyska inne niż wszystkie i wcale nie chodzi o koronawirusa. W Tokio poznamy nowego króla sprintu. Usain Bolt, zwany "Błyskawicą", zostawia poprzeczkę zawieszoną pod samo niebo. Igrzyska olimpijskie dokładnie za rok. Transmisje w Eurosporcie i Eurosport Playerze.

Bieg na 100 metrów to zawsze konkurencja, która kibiców na stadionie i miliony ludzi na całym świecie przyprawia o gęsią skórkę. Na ostatnich trzech imprezach olimpijskich wielu próbowało, ale zawsze wygrywał ten sam.
Z okazji roku do igrzysk przypominamy najlepsze olimpijskie biegi na setkę:
Takie obrazki to już przeszłość. Król Bolt, bo o nim mowa, abdykował, a w plebiscycie na nowego najszybszego człowieka na świecie nie widać wyraźnego faworyta. Jamajczyk zdominował sprinty jak nikt. Z Pekinu, Londynu i Rio de Janerio przywiózł worek medali. Interesowały go wyłącznie złote. Wywalczył w sumie po trzy tytuły mistrza olimpijskiego na 100 i 200 m, a w 2012 i 2016 roku dorzucił do tego jeszcze medale z najcenniejszego kruszcu w sztafecie 4x100 metrów. Nie po drodze mu było tylko z 400 m.
Po tym, jak po mistrzostwach świata w Londynie Bolt zakończył karierę, zostawił po sobie wielką pustkę. Kto spróbuje ją wypełnić na przyszłorocznych igrzyskach w Tokio?

Złamać granicę

W elitarnym gronie sprinterów, którzy złamali granicę 10 sekund, jest Wayde van Niekerk. Południowoafrykański czterystumetrowiec zapowiedział jednak, że chce poświęcić się swojej koronnej konkurencji i jako pierwszy w historii złamać granicę 43 sekund.
- Czas poniżej 43 sekund jest dla mnie zdecydowanie priorytetem, lecz chcę biegać jeszcze szybciej - stwierdził mistrz olimpijski z Rio, który w finale poprzednich igrzysk pokonał okrążenie w 43,03.
Pod koniec lutego, po dwóch i pół roku przerwy spowodowanej kontuzją, dwukrotny mistrz świata na 400 m wygrał rywalizację na 200 m podczas mityngu w Bloemfontein. Niedługo później wybuchła pandemia i cały świat sportu się zatrzymał. - Za mną okres, w którym wystarczająco wycierpiałem. Teraz pragnę zwyciężać - oznajmił van Niekerk, który doznał poważnego urazu kolana w trakcie pokazowego meczu rugby.
Czas pandemii porządnie przepracował też Michael Norman. 22-latek, który miał zawojować ubiegłoroczne mistrzostwa świata, ale przegrał z ekstremalnymi warunkami, w ostatnich dniach znów pokazał moc. Został dopiero drugim sprinterem w historii, które złamał trzy granice - 400 m poniżej 44 sekund, 200 m poniżej 20 sekund i wreszcie 100 m poniżej 10 sekund. Do tego prestiżowego klubu nawet Bolt nie miał wstępu.
Od van Niekerka jest szybszy na 100 i 200 metrów, a na 400 metrów przegrywa z nim o 0,42 sekundy.

Kierunek Stany

Tak czy inaczej na igrzyskach w Tokio, osieroconych już przez Bolta, karty mogą ponownie rozdawać Amerykanie. Jamajczyk namaścił na mistrza olimpijskiego na 100 m jeszcze innego reprezentanta Stanów Zjednoczonych.
- Z mojego punktu widzenia Christian Coleman już wygrał igrzyska olimpijskie na 100 metrów. On jest naprawdę nieustraszony - mówił Bolt portalowi firstpost.com, z tym że w lutym, kiedy jeszcze nic nie wskazywało na to, iż igrzyska zostaną przesunięte o rok. 23-latek wygrał jesienią, podczas mistrzostw świata w Dausze, właśnie na tym dystansie (9,76), a do tego dorzucił złoto w sztafecie 4x100 m.
Coleman byłby pierwszym reprezentantem USA od 2004 roku ze złotem olimpijskim na 100 m, kiedy triumfował Justin Gatlin. A dlaczego nie było to możliwe potem, doskonale pamiętamy już wszyscy.