Pierwsza taka porażka w karierze Linette. Szybko pożegnała Zhengzhou

Przemysław Kuwał

Akt. 10/10/2023, 11:16 GMT+2

Magda Linette już poza turniejem WTA 500 w Zhengzhou. W pierwszej rundzie imprezy poznanianka przegrała z niżej notowaną Chorwatką Petrą Martić 6:7(5), 1:6. To jej pierwsza porażka w czwartym meczu z tą rywalką.

Lob Linette na wagę przełamania w 7. gemie 1. seta ćwierćfinału US Open

Linette (23. WTA) zameldowała się w prowincji Henan po niezłym występie w Pekinie. Tam, pokonując po drodze Wiktorię Azarenkę, dotarła do trzeciej rundy, gdzie zatrzymała ją późniejsza triumfatorka imprezy Iga Świątek.

Set "na żyletki"

We wtorkowym meczu przeciwko Martić (45. WTA) była faworytką. Doskonale bowiem wie, jak z Chorwatką grać i wygrywać. Jako zwyciężczyni kończyła wszystkie trzy bezpośrednie pojedynki z tą rywalką.
Od początku jednak mecz się nie układał. W maratońskim drugim gemie zmarnowała cztery okazje na przełamanie, a za chwilę sama oddała własne podanie.
Wydawało się, że szybko uda się odrobić straty, bo seria dobrych zagrań dała jej okazję na brejka, ale Martić zachowała zimną krew i było 3:1.
Przełom przyszedł w gemie numer osiem. Chorwatka zupełnie nie potrafiła uregulować pierwszego podania, a Linette kapitalnie utrzymywała się w dłuższych wymianach. W efekcie zapracowała na trzy brejkpointy. Wykorzystała drugi z nich, świetnie odgrywając skrót rywalki. Zrobiło się 4:4.
Prawdziwe tenisowe fajerwerki pojawiły się przy stanie 5:5. Linette rozpoczęła własnego gema serwisowego od stanu 0:40, a jej sytuacja wydawała się być beznadziejna. Właśnie wtedy zaprezentowała najlepszą grę, a kilka długich i wygranych wymian będzie mogło kandydować do miana najlepszych tego dnia. Polka przed przełamaniem obroniła się w najlepszym możliwym stylu.
Potrzebny był tie-break. W nim znów długo wszystko rozgrywało się "na żyletki". Minimalny błąd Linette sprawił, że Martić miała dwie piłki setowe i drugą z nich wykorzystała. Po godzinie i 18 minutach to Chorwatka wygrała seta.

Magda Linette

Dominacja Martić

Początek drugiej partii ułożył się bardzo podobnie do tej pierwszej. Znów to Martić przełamała jako pierwsza, wygrywając gema na 3:1 znakomitym lobem. Trzeba było gonić, a tym razem margines błędu był zdecydowanie mniejszy.
Jak się okazało, był to decydujący moment meczu. Polka jakby miała nieco problemów z poruszaniem się, a w jej grze pojawiło się więcej błędów. Ostatecznie Chorwatka wygrała tego seta 6:1 i to ona pozostała w grze w Zhengzhou.
W drugiej rundzie na Martić czeka już Czeszka Barbora Krejcikova, która na otwarcie turnieju miała wolny los. Pierwotnie na tym etapie miała znaleźć się Coco Gauff, ale Amerykanka zrezygnowała z gry z powodu kontuzji łokcia, której nabawiła się w Pekinie.