Aryna Sabalenka pokonała Jelenę Rybakinę w półfinale turnieju WTA 1000 w Madrycie

Akt. 03/05/2024, 00:10 GMT+2

Aryna Sabalenka pokonała Jelenę Rybakinę 1:6, 7:5, 7:6(5) i awansowała do finału turnieju WTA 1000 w Madrycie. Z każdym kolejnym setem Białorusinka wyraźnie się rozkręcała. W meczu o tytuł jej rywalką, podobnie jak przed rokiem, będzie Iga Świątek.

Australian Open. Piłka meczowa z finału Rybakina - Sabalenka

Pierwszy set trwał zaledwie 24 minuty. Od stanu 1:1 gemy wygrywała wyłącznie reprezentantka Kazachstanu, dwukrotnie przełamując podanie rywalki. Zdecydowanie szybciej przystosowała się do chłodnej aury. Termometry w Madrycie pokazywały wówczas ledwie 12 stopni Celsjusza.

Sabalenka wróciła do gry

Dla losów drugiej odsłony ważny okazał się trzeci gem. Rybakina zanotowała w nim breaka na 2:1, którego utrzymała aż do ósmego gema. Wówczas Sabalenka dopięła swego. Jej pierwsze przełamanie w meczu zaowocowało remisem 4:4. To był jednak dopiero początek emocji.
Dwa kolejne gemy zakończyły się breakami. Urodzona w Moskwie Rybakina przy 5:4 i 30/30 wyrzuciła w aut piłkę, która powinna zakończyć się jej punktem i szansą na zakończenie meczu. Tamtej sytuacji długo nie potrafiła wyrzucić z głowy, bo do końca tej odsłony gemy wygrywała już tylko Białorusinka, triumfując w secie 7:5.
W finałowej partii znowu do głosu doszły serwujące. Do 11. gema break pointów nie widziano. Wówczas, przy stanie 5:5, dwóch nie wykorzystała Rybakina. Przy drugim miała już przewagę w wymianie, ale w kluczowym momencie wyrzuciła dość łatwą piłkę w aut. Kolejny gem sytuacji nie odmienił, o losach trzeciej odsłony zadecydować musiał tie-break.
W nim Sabalenka serwowała jak natchniona, prowadząc 2-0, a następnie 5-1. Do głosu doszła jej przewaga fizyczna i niesamowita wręcz zawziętość. Rybakina walczyła jednak do samego końca i przy stanie 3-6 wygrała dwie kolejne wymiany. Przy trzeciej piłce meczowej musiała jednak skapitulować wobec atomowego serwisu Białorusinki, która po dwóch godzinach i 17 minutach awansowała do finału.
Był to już ich dziewiąty bezpośredni mecz. Lepszy bilans ma Sabalenka, która wygrywała sześciokrotnie.
W sobotnim finale rywalką Sabalenki będzie Iga Świątek, która w czwartek w dwóch setach rozprawiła się z Madison Keys. Dojdzie więc do powtórki ubiegłorocznego finału, w którym Białorusinka zwyciężyła 6:3, 3:6, 6:3. Mecz zaplanowano na godzinę 18.30.
Wyniki półfinałów:
Iga Świątek (Polska, 1) - Madison Keys (USA, 18) 6:1, 6:3
Aryna Sabalenka (Białoruś, 2) - Jelena Rybakina (Kazachstan, 4) 1:6, 7:5, 7:6(5)