Atak paniki, wielki powrót i morze łez. Chorwacki cud na Wimbledonie

Mariusz Czykier

07/07/2023, 11:00 GMT+2

Chorwatka Donna Vekić przegrywała już z Amerykanką Sloane Stephens 4:6, 2:5 i była bliska pożegnania się z grą w Wimbledonie już po drugiej rundzie. Odwróciła jednak losy meczu i wygrała 4:6, 7:5, 6:4, a po jego zakończeniu, płacząc, wyznała, że przed decydującym momentem spotkania przeżyła atak paniki.

Iga Świątek w Wimbledonie 2023 (Getty Images)

Początek spotkania chorwackiej tenisistki z triumfatorką wielkoszlemowego US Open w 2017 roku przebiegał zgodnie z planem Vekić. Przełamała Amerykankę już w pierwszym gemie, a potem przez jakiś czas kontrolowała grę.
Pierwszy kryzys przyszedł w połowie 1. seta. Chorwatka straciła własne podanie przy stanie 3:3, a kilkanaście minut później musiała się pogodzić z przegraniem całej partii 4:6.
W drugim secie szło jej jeszcze gorzej. Stephens wygrywała gem za gemem, doprowadzając do stanu 5:2. Tylko jeden gem dzielił Amerykankę od awansu do trzeciej rundy turnieju.

Donna Vekić

Cudowna przemiana

Ale wtedy w Vekić dokonała się przemiana. Odzyskała inicjatywę i zaczęła odrabiać straty. Wygrała pięć gemów z rzędu i drugiego seta 7:5, doprowadzając do wyrównania stanu meczu.
Trzecia partia okazała się pasjonującą batalią. Losy sześciu wyrównanych gemów rozstrzygały się w grze na przewagi, a wywalczonego w 3. gemie przełamania Chorwatka musiała zaciekle bronić do końca meczu.
W 10. gemie obroniła break pointa, a dwie wymiany później ukryła twarz w dłoniach. Płacząc, cieszyła się ze zwycięstwa.
- Miałam problemy. Na początku drugiego seta miałam lekki atak paniki - przyznała, wciąż szlochając, w pomeczowej rozmowie. - Nie codziennie gra się na głównym korcie, a Wimbledon jest dla mnie wyjątkowym turniejem - stwierdziła.
- Sloane grała niewiarygodnie dobrze, a ja byłam w zupełnej panice. Nie bardzo wiedziałam, co robić, jak odwrócić sytuację. Udało mi się jednak obudzić w sobie wojowniczkę - powiedziała 27-letnia Chorwatka.
W trzeciej rundzie londyńskiego turnieju Vekić zmierzy się z Czeszką Marketą Vondrousovą.