Gauff na raty w finale US Open. Mecz z Muchovą przerwany przez aktywistów

Mariusz Czykier

08/09/2023, 08:05 GMT+2

Amerykanka Coco Gauff wygrała 6:4, 7:5 z Czeszką Karoliną Muchovą i zapewniła sobie awans do drugiego w karierze finału wielkoszlemowego turnieju. W sobotę o trofeum US Open zagra z Aryną Sabalenką.

Gauff pokonała Muchovą w półfinale US Open

- W tym meczu było wiele emocjonalnych wyzwań. Myślę, że dobrze sobie poradziłam, utrzymując koncentrację - stwierdziła po półfinale 19-latka.
A zadania nie miała łatwego. Musiała nie tylko uporać się ze świetnie grającą Muchovą, ale również opanować nerwy w drugim secie, gdy mecz został na ponad trzy kwadranse przerwany z powodu zajścia na trybunach.

Gauff wygrała 1. seta w starciu z Muchovą w półfinale US Open

Protest na meczu Gauff - Muchova

Przy stanie 1:0 dla Gauff w drugim secie na trybunach rozległy się krzyki. Mimo wezwań arbiter do uspokojenia głosy z trybun cały czas docierały na kort. Przez dłuższy czas nieznany był powód awantury, tenisistki czekały więc na wznowienie gry. Dopiero po kilku chwilach stało się jasne, że mecz został zakłócony przez grupę aktywistów wzywających do walki ze zmianami klimatu. Jeden z protestujących przykleił się do trybun.

Początek zamieszania w związku z protestem podczas półfinału US Open

Przywracanie porządku trwało na tyle długo, że zawodniczki musiały opuścić kort i zejść do szatni.

Gauff i Muchova zeszły do szatni z powodu protestów na trybunach

Pięć meczboli obronionych

Gdy wróciły na kort, wyrównana walka o finał rozgorzała na dobre. Dopiero w ósmym gemie Gauff zdołała przełamać Muchovą, a chwilę później miała już piłkę meczową.
Za wcześnie jednak było na radość. Czeszka obroniła meczbola, kilka chwil później odłamała Amerykankę, a przy własnym podaniu doprowadziła do wyrównania.
Dopiero 12. gem przyniósł rozstrzygnięcie, ale Gauff potrzebowała w nim aż pięciu kolejnych piłek meczowych, by przechylić szalę na swoją korzyść. Wygrała 6:4, 7:5.

W drugim w karierze wielkoszlemowym finale (przed rokiem walczyła o tytuł w Rolandzie Garrosie, musiała jednak uznać wyższość Igi Świątek) spotka się z Sabalenką, która w trzech setach pokonała drugą z Amerykanek Madison Keys 0:6, 7:6 (7-1), 7:6 (10-5).