Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

Roland Garros czy French Open? Jak właściwie nazywa się wielkoszlemowy turniej w Paryżu?

Mariusz Czykier

23/05/2024, 07:48 GMT+2

Kwalifikacje do drugiej w sezonie rywalizacji w Wielkim Szlemie już trwają, za kilka dni rozpocznie się również turniej główny na kortach im. Rolanda Garrosa. Ale kim właściwie był francuski bohater, którego imieniem nazwano tenisowy kompleks? I dlaczego sama impreza raz nazywana jest właśnie Roland Garros, a innym razem French Open?

Iga Świątek o ulubionej nawierzchni do gry w tenisa

Rozpoczynający się 26 maja turniej to w istocie hołd oddany postaciom i tradycjom nie tylko tenisowym. O ile bowiem Philippe Chatrier, Suzanne Lenglen czy Simonne Mathieu, których nazwiska noszą poszczególne areny, to postaci ściśle związane z dyscypliną, o tyle wszystko dzieje się w miejscu nazwanym na cześć człowieka, który z tenisem za wiele wspólnego nie miał.
Właściwie nawet nie bardzo wiadomo, czy kiedykolwiek trzymał rakietę w ręce.

Kim był Roland Garros?

Urodzony w 1888 roku na małej wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim Garros początkowo chciał być muzykiem. Na początku XX wieku rozpoczął nawet studia na kierunku pianistycznym. Porzucił jednak te marzenia, by oddać się nowej pasji - lotnictwu. Wszystko za sprawą pokazów lotniczych, które zawładnęły wyobraźnią 21-letniego wówczas Garrosa.
Za sterami samolotu dokonywał niemal cudów. Do historii przeszedł jako pierwszy pilot, który przeleciał nad Morzem Śródziemnym. Lot z południa Francji do Tunezji zajął mu siedem godzin i 53 minuty.
picture

Roland Garros

Foto: Getty Images

Z kilkoma innymi rekordami na koncie w 1914 roku wstąpił do francuskiego lotnictwa. I w dużym stopniu je zrewolucjonizował. Uznał, że pilotowanie maszyny i obsługa karabinu to zbyt wiele dla jednego pilota. Zmodyfikował testowane wówczas rozwiązanie z działkiem umieszczonym tuż za śmigłem samolotu. Na tyle skutecznie, że w krótkim czasie udało mu się strącić kilka maszyn wroga.
W 1915 roku został zestrzelony i dostał się do niewoli, z której po prawie trzech latach uciekł. Później jednak został zestrzelony powtórnie. Tym razem nie zdołał przeżyć.

Roland Garros czy French Open

Wróćmy jednak na paryskie korty. Wybudowano je dziesięć lat po śmierci Garrosa w związku z planami rozegrania tam Pucharu Davisa. Imię Rolanda Garrosa nadano obiektom za sprawą innego lotnika i bohatera I wojny światowej Emile Lesieura. Wtedy też zmieniono nazwę rozgrywanych od 1891 roku mistrzostw Francji, które również przeniesiono do nowego kompleksu. Championnat de France, do którego w 1925 roku dodano słowo "Internationaux", nosił odtąd nazwę Tournoi de Roland Garros.
picture

Turniej tenisowy na kortach im. Rolanda Garrosa rozgrywany jesy od 1928 roku

Foto: Getty Images

Historycznie więc nazwa Roland Garros na określenie turnieju tenisowego jest o dokładnie 40 lat starsza od French Open. Ta pojawiła się w obiegu dopiero w 1968 roku, wraz z nastaniem tzw. ery open, czyli od momentu dopuszczenia do rywalizacji amatorów. Roland Garros był pierwszym turniejem Wielkiego Szlema, w którym pojawiła się ta możliwość.
Dziś nazwy Roland Garros i French Open w wielu krajach, w tym w Polsce, funkcjonują zamiennie. Francuzi zdecydowanie preferują pierwszą z nich. Z drugą częściej można się spotkać w krajach anglosaskich.
Początek turnieju głównego Roland Garros 2024 zaplanowany jest na niedzielę 26 maja.
Transmisje w Eurosporcie i w Eurosporcie Extra w Playerze
(macz/twis)
 
dołącz do Ponad 3 miliony użytkowników w aplikacji
Bądź na bieżąco z najnowszymi newsami, wynikami i sportem na żywo
Pobierz
Powiązane tematy
Udostępnij
Reklama
Reklama