Rankingi WTA i ATP: Iga Świątek dalej numerem 1. Jannik Sinner nowym liderem panów

Akt. 10/06/2024, 16:31 GMT+2

Zakończenie Rolanda Garrosa przyniosło sporo nowości w światowych rankingach tenisowych. Wśród pań liderką pozostaje Iga Świątek, lecz miejscami zamieniły się zawodniczki tuż za nią. Zupełnie nowy wygląd ma natomiast podium u panów.

Sesja Igi Świątek po triumfie w Roland Garros 2024. Raport Pawła Kuwika

Świątek w sobotę obroniła wielkoszlemowy tytuł w Paryżu, dzięki czemu zachowała 2000 punktów w rankingu. Nową wiceliderką została Coco Gauff, którą Polka pokonała w półfinale w Paryżu.
Na trzecie miejsce spadła Aryna Sabalenka, która we Francji odpadła w ćwierćfinale. W Top 10 doszło do jeszcze jednej znaczącej zmiany - na siódmym miejscu zadebiutowała paryska finalistka, Włoszka o polskich korzeniach - Jasmine Paolini.
Magda Linette awansowała z 46. na 44. miejsce, natomiast Magdalena Fręch spadła z 49. na 52.

Roszady w top 3

Wśród panów nadal ósme miejsce w światowym zestawieniu zajmuje Hubert Hurkacz. Nowym liderem został Włoch Jannik Sinner, a Carlos Alcaraz awansował na drugą pozycję. Hiszpan jest świeżo upieczonym mistrzem z Paryża.
Na trzecią lokatę po raz pierwszy od roku spadł dotychczas pierwszy, 24-krotny mistrz wielkoszlemowy Novak Djoković, który z powodu kontuzji kolana musiał wycofać się z Paryża przed ćwierćfinałem i nie obronił tytułu, tracąc tym samym 1600 punktów. Ostatni raz na trzeciej pozycji był notowany 29 maja zeszłego roku.
Liderem po raz pierwszy w karierze został Sinner, który w Paryżu odpadł w półfinale po porażce z późniejszym triumfatorem Alcarazem. Jego przewaga w rankingu nad drugim Hiszpanem wynosi 945 pkt.