Carlos Alcaraz mistrzem Roland Garros 2024. Pokonał Aleksandra Zvereva

Akt. 09/06/2024, 20:07 GMT+2

Carlos Alcaraz pokonał Niemca Aleksandra Zvereva 6:3, 2:6, 5:7, 6:1, 6:2 w niedzielnym finale turnieju Roland Garros 2024, sięgając po swój pierwszy tytuł na paryskiej mączce. Zaledwie 21-letni Hiszpan po tym sukcesie ma już w swoim dorobku triumfy na wszystkich trzech nawierzchniach w Wielkim Szlemie.

Carlos Alcaraz mistrzem Roland Garros 2024! Zobacz piłkę meczową z finału z Alexandrem Zverevem

Alcaraz wcześniej zwyciężał w US Open 2022 i Wimbledonie 2023. Tym samym został najmłodszym tenisistą w historii, który wygrał finały Wielkiego Szlema na wszystkich trzech nawierzchniach.
Dla 27-letniego Niemca był to drugi wielkoszlemowy finał. W 2020 roku również przegrał mecz o tytuł w US Open z Austriakiem Dominikiem Thiemem.

Nerwowy początek finału

Stres związany z ogromną stawką niedzielnego pojedynku wyraźnie udzielił się obu finalistom. Zverev rozpoczął spotkanie od dwóch podwójnych błędów serwisowych i błyskawicznie zdecydował się na zmianę rakiety. Nie uchroniło go to jednak przed utratą podania już w premierowym gemie. Chwilę później podobne problemy z opanowaniem emocji miał również Alcaraz, który też dał się szybko przełamać.

Zverev odpowiedział przełamaniem w 2. gemie 1. seta w finale Roland Garros

Kibice oczekujący wielkiego widowiska na korcie centralnym musieli uzbroić się w cierpliwość. W wojnie nerwów lepiej odnalazł się reprezentant Hiszpanii, który w piątym gemie wykorzystał kolejnego break pointa. Potem potwierdził przewagę przy własnym podaniu, wywierając coraz silniejszą presję na Niemcu. Zverev przy wyniku 2:4 znów musiał bronić się przed przełamaniem, ale tym razem stanął już na wysokości zadania.
Starszy z zawodników nie potrafił jednak odnaleźć pewności siebie pozbawiony silnego zwykle atutu, jakim jest jego serwis. Lepiej skoncentrowany 21-latek wykorzystał to, przełamując po raz trzeci na 6:3 w pierwszym secie po niespełna 44 minutach gry.

Alcaraz wygrał 1. seta w starciu ze Zverevem w finale Roland Garros

Przebudzenie Zvereva

Szansa na odpowiedź pojawiła się już na samym początku drugiej odsłony meczu, kiedy Zverev doczekał się aż trzech break pointów. Wydarzenia na paryskim korcie nadal nie układały się jednak po myśli tenisisty pochodzącego z Hamburga i Alcaraz wyszedł z opresji. Hiszpan podał mu pomocną dłoń kilkanaście minut później, wyrzucając na aut kluczową piłkę przy remisie 2:2. Po raz pierwszy w tej partii stracił podanie. Na tym etapie seta miał już dwanaście niewymuszonych błędów.

"Najładniejsza akcja meczu!". Alcaraz zachwycił w 2. secie finału Roland Garros

Tymczasem poziom gry Niemca coraz bardziej się podnosił, co znalazło odzwierciedlenie w wyniku. Zverev poszedł za ciosem, wygrał łącznie aż pięć gemów z rzędu w drugim secie, wyrównując rezultat w finale. W porównaniu do poprzedniej partii znacznie pewniej serwował. Wygrał 16 z 20 punktów po trafionym pierwszym podaniu.

Zverev wygrał 2. seta w meczu z Alcarazem w finale Roland Garros

Wszystko wskazywało na to, że 27-latek uzyskał wreszcie powtarzalność w swojej grze. W początkowej fazie trzeciej odsłony dwukrotnie utrzymał serwis bez straty żadnego punktu. Przy trzeciej okazji nadspodziewanie łatwo oddał jednak gema przy własnym podaniu, przegrywając do zera.
Forma z obu stron mocno falowała w tej części spotkania i młodszy z zawodników również nie przypilnował wypracowanej przewagi zbyt długo. W siódmym gemie wprawdzie obronił trzy break pointy, powiększając prowadzenie do 5:2, lecz cztery kolejne gemy padły już łupem Zvereva.
Gracz z Półwyspu Iberyjskiego, który jeszcze niedawno był o krok od wygrania seta, nagle musiał walczyć o doprowadzenie do tie-breaka i to przy serwisie przeciwnika. Miał szasnę na przełamanie, ale ją zmarnował, a Zverev wykorzystał drugą piłkę setową na 7:5.

Zverev wygrał 3. seta w starciu z Alcarazem w finale Roland Garros

Mocna odpowiedź Alcaraza

Partia przegrana w takich okolicznościach mocno podrażniła byłego mistrza US Open i Wimbledonu. Hiszpan wszedł w czwartego seta silnie zmotywowany i nawet nie dopuszczał rywala do głosu. Dwukrotnie przełamał niemieckiego tenisistę, sam pewnie punktował w swoich gemach i szybko zbudował sobie prowadzenie 4:0.

Piłka w samą linię i przełamanie dla Alcaraza w 4. secie finału Roland Garros

Przy takiej przewadze 21-latek również nie utrzymał serwisu, zmagając się z problemami zdrowotnymi. Poprosił o przerwę medyczną i po interwencji fizjoterapeuty ponownie odskoczył na cztery gemy przewagi. Alcaraz musiał się napracować, by domknąć seta, ale po obronieniu trzech break pointów przypieczętował wynik 6:1.

Alcaraz nowym królem Paryża

W decydującej odsłonie największą rolę odgrywała już presja, która wyraźnie przygniotła Zvereva w trzecim gemie, kiedy łatwo stracił podanie. Wydawało się, że za moment odłamie, ale nawet przy prowadzeniu 40:0 nie potrafił postawić kropki nad i. Kolejnej okazji doczekał się po jednej z najbardziej emocjonujących wymian finału, ale znów zabrakło wykończenia.

Nieprawdopodobna wymiana w finale Roland Garros! Smecz za smeczem Zvereva i oklaski na stojąco

Lepiej swoje szanse wykorzystywał Alcaraz. W końcówce po raz drugi przełamał gasnącego Niemca i ostatecznie to on dołączył do elitarnego grona zwycięzców turnieju Roland Garros. Finał trwał 4 godziny i 19 minut.

Alexander Zverev - Carlos Alcaraz 2:3 (3:6, 6:2, 7:5, 1:6, 2:6)