Hubert Hurkacz pokonał Davida Goffina w meczu pierwszej rundy Rolanda Garrosa

Michał Rożniatowski

Akt. 28/05/2023, 15:10 GMT+2

Hubert Hurkacz po niezwykle zaciętym boju awansował do drugiej rundy wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. W pierwszym dniu imprezy Polak pokonał notowanego dokładnie o sto miejsc niżej w rankingu Belga Davida Goffina 6:3, 5:7, 6:4, 2:6, 6:4.

Hurkacz awansował do 2. rundy Roland Garros!

Dla Hurkacza (13. ATP) pojedynek z Goffinem (113. ATP) był trzecim bezpośrednim starciem na zawodowych kortach. Ich oba poprzednie spotkania odbyły się w maju 2022 roku. Najpierw, w 1/32 finału w Rzymie, po zaciętym boju lepszy był Belg, który wygrał 7:6 (10-8), 7:6 (7-2). Polak wziął rewanż w 1/16 finału Rolanda Garrosa, kiedy triumfował 7:5, 6:2, 6:1.

Zły początek i świetna końcówka seta Hurkacza

Przed startem imprezy wrocławianin zapewniał, że rzetelnie przygotowywał się do występu w Paryżu.
- Może ostatnie występy nie były fantastyczne, ale spędziłem sporo czasu na kortach treningowych. Robimy, co możemy - mówił w rozmowie z Eurosportem.
Niestety, początek niedzielnego spotkania ułożył się dla niego w najgorszy możliwy sposób, bo od przełamania na korzyść belgijskiego tenisisty już w pierwszym gemie (0:1).

Goffin przełamał Hurkacza na początku starcia w 1. rundzie

Hurkacz, ku uciesze polskich kibiców, szybko zabrał się za odrabianie strat. Swojego gema serwisowego za drugim razem wygrał już pewnie, "na sucho". A chwilę później wykorzystał pierwszego break pointa tego dnia i w meczu był remis 2:2.

Hurkacz przełamał Goffina w 4. gemie 1. seta

Wraz z upływem minut, na korcie coraz częściej przewagę mieli serwujący. Zarówno Polak, jak i Belg wygrywali większość piłek po swoim pierwszym podaniu, a kluczowy okazał się gem numer osiem. Wówczas wrocławianin zamienił na punkt trzecią z szans na przełamanie i prowadził już 5:3. Co więcej, jego łupem padły także cztery kolejne wymiany, co oznaczało koniec pierwszego seta (6:3).

Hurkacz wygrał 1. seta w starciu z Goffinem w 1. rundzie Roland Garros

Hurkacz nie poszedł za ciosem

W drugiej partii Hurkacz nie zamierzał osiąść na laurach. W jego grze - oprócz największej siły, czyli atomowego serwisu - nie brakowało efektownych i równie skutecznych zagrań, takich jak to z drugiego gema (1:1).

Sprytne zagranie Hurkacza w 2. gemie 2. seta starcia z Goffinem

To wszystko sprawiło, że Goffin stracił pewność siebie, którą emanował w początkowych fragmentach meczu. Przełożyło się to niemal natychmiastowo na wynik, bo przy stanie 1:1 gracz notowany w drugiej setce rankingu stracił swoje podanie (2:1).
I trzeba przyznać, że Polak umiejętnie kontrolował sytuację na korcie, bo choć Belg nie dawał się później zaskakiwać w swoich gemach serwisowych, to nasz zawodnik odpowiadał tym samym. I kiedy wydawało się, że Hurkacz utrzyma prowadzenie do końca seta, swoje szanse na przełamanie otrzymał rywal, wykorzystał drugą z nich i był remis 4:4.

Goffin przełamał Hurkacza w 8. gemie 2. seta

Bardzo groźnie z perspektywy wrocławianina zrobiło się, gdy Goffin prowadził 5:4 i 30:0. Naszego tenisistę, nie pierwszy raz w karierze, uratował serwis i po czterech świetnych podaniach w jego wykonaniu było 5:5.
Chwilę później sytuacja się powtórzyła, bo przeciwnik ponownie był o dwie wygrane piłki od seta. Tym razem jednak nie zmarnował szansy i świetnym returnem przypieczętował triumf, doprowadzając do wyrównania w całym spotkaniu (5:7).

Goffin wygrał 2. seta w starciu z Hurkaczem w meczu 1. rundy Roland Garros

Hurkacz odwrócił losy seta

Trzecia odsłona mogła rozpocząć się w sposób wymarzony dla najlepszego polskiego singlisty. Było już bowiem 0:40 z perspektywy serwującego Belga i wszystko wskazywało, że kibice będą świadkami przełamania. Nic takiego jednak nie nastąpiło, bo Goffin wybronił się w bardzo niekorzystnej sytuacji (0:1).
Co więcej, 32-latek z Rocourt sam zaatakował podanie Hurkacza w gemie numer cztery. By przechylić losy wygranej na swoją korzyść, wystarczył mu zaledwie jeden break point, bo po autowym zagraniu Polaka prowadził już 3:1.

Goffin przełamał Hurkacza w 4. gemie 3. seta

Mógł, a wręcz powinien odskoczyć na 4:1, ale w piątym gemie nieoczekiwanie podał rękę rywalowi i po dwóch podwójnych błędach serwisowych nastąpiło szybkie odłamanie (2:3). A po chwili było już 3:3.

Natychmiastowa odpowiedź Hurkacza. Polak odrobił stratę przełamania w 3. secie

Gdy wydawało się, że wszystko zmierza ku tie-breakowi, Hurkacz raz jeszcze przełamał rywala. Ponownie nie za sprawą swojej świetnej gry, a dzięki prostym błędom rywala. Tym samym znacząco przybliżył się do zwycięstwa w partii, a, co najważniejsze, potwierdził przewagę serwisem i triumfował 6:4.

Hurkacz wygrał 3. seta w starciu z Goffinem w 1. rundzie Roland Garros

Fatalny set Hurkacza

Niestety, Polak zamiast pójść za ciosem, znowu dał się zdominować starszemu przeciwnikowi. Efekt? Po zaledwie 12 minutach Goffin prowadził 3:0, mając już na swoim koncie jedno przełamanie.

Hurkacz przełamany przez Goffina w 2. gemie 4. seta

Czwarta z partii długimi fragmentami była najmniej zaciętą w tym spotkaniu. Obaj tenisiści pewnie wygrywali swoje gemy serwisowe, a liczbę break pointów można było policzyć na palcach jednej ręki. Kluczowy był gem numer siedem, bez wątpienia najdłuższy w całym meczu. Niestety, wojnę nerwów wygrał Belg, a chwilę później i całego seta 6:2.

Goffin wygrał 4. seta w starciu z Hurkaczem w meczu 1. rundy Roland Garros

Set na wagę awansu dla Hurkacza

Stało się zatem jasne, że zwycięzca piątej partii awansuje do drugiej rundy turnieju. Wysoka stawka nie wpłynęła negatywnie na postawę obu graczy, którzy fizycznie wyglądali bardzo dobrze (2:2).
W piątym gemie nareszcie oglądaliśmy takiego Hurkacza, jakiego kibice znają z najlepszych meczów w tourze. Wrocławianin znakomicie returnował oraz wywierał presję na rywalu, co poskutkowało niezwykle istotnym przełamaniem (3:2).

Hurkacz przełamał Goffina w 5. gemie 5. seta

W końcówce Polak nie dał się już zaskoczyć coraz bardziej zrezygnowanemu przeciwnikowi i po trwającym 3 godziny oraz 39 minut starciu wygrał 6:4, i awansował do 1/32 finału.

W kolejnej rundzie Hurkacz zmierzy się z Holendrem Tallonem Griekspoorem (39. ATP), który pokonał hiszpańskiego kwalifikanta Pedro Martineza (135. ATP) 6:4, 2:6, 0:6, 7:5, 6:3.