Jelena Rybakina - Weronika Falkowska: wynik i relacja z meczu Billie Jean King Cup w Astanie - Tenis

14/04/2023, 13:38 GMT+2

Weronika Falkowska dzielnie walczyła, ale uległa faworyzowanej Jelenie Rybakinie 3:6, 4:6 w ramach starcia Polski z Kazachstanem w Billie Jean King Cup. Wcześniej porażkę w meczu z Julią Putincewą poniosła Magda Linette, zatem po pierwszym dniu rywalizacji w Astanie Biało-Czerwone przegrywają 0:2. Dokończenie spotkania w sobotę.

Skrót meczu Sabalenka – Rybakina w finale Australian Open 2023

Sytuacja reprezentacji Polski już po pierwszym pojedynku pomiędzy Linette (19. WTA) a Putincewą (45. WTA) nie prezentowała się najlepiej. Choć poznanianka, liderka Biało-Czerwonych pod nieobecność kontuzjowanej Igi Świątek, otworzyła mecz od prowadzenia 4:0, to ostatecznie przegrała 5:7, 3:6.

Niewykorzystane szanse się zemściły

Kilkadziesiąt minut później walkę o pierwszy punkt dla naszego zespołu rozpoczęła Falkowska (253. WTA). 22-latkę z Warszawy czekało jednak niezwykle trudne zadanie.
Naprzeciwko stanęła bowiem Rybakina (7. WTA), która tylko w 2023 roku doszła do finału w Melbourne oraz Miami, a także triumfowała w imprezie rozgrywanej w Indian Wells.
Co ważne, długimi fragmentami nie było widać ogromnej różnicy, jaka dzieli obie tenisistki w światowym rankingu. Dość powiedzieć, że w trzecim gemie Polka miała aż cztery szanse na przełamanie, ale niestety nie wykorzystała żadnej z nich.
Skuteczniejsza pod tym względem była Kazaszka, która odebrała serwis Falkowskiej w gemie numer osiem, co dało jej prowadzenie 5:3. A chwilę później wyżej notowana z zawodniczek utrzymała podanie, dzięki czemu wygrała seta 6:3.

Falkowska przegrała po walce

W drugiej partii sytuacja niemal się powtórzyła. Warszawianka ponownie miała okazję na przełamanie - tym razem jedną - ale nie zamieniła jej na punkt. Co innego Rybakina, która, także mając jedną szansę, wykorzystała ją perfekcyjnie i prowadziła 3:2.
W kolejnych minutach wszystko wskazywało na to, że siódma zawodniczka rankingu już nie wypuści zwycięstwa z rąk. Jednak Falkowska, przy siódmym break poincie tego dnia, wreszcie przełamała rywalkę i był remis 4:4.
Niestety, nasza zawodniczka nie poszła za ciosem i chwilę później straciła podanie, a po kolejnym gemie z triumfu 6:4 mogła cieszyć się Kazaszka.
Dokończenie rywalizacji w meczu Kazachstan - Polska w sobotę 15 kwietnia. Najpierw zostanie rozegrane spotkanie Rybakiny z Linette, następnie Putincewej z Falkowską, a na koniec - jeśli zajdzie taka potrzeba - debel Anna Danilina/Gozal Ainitdinowa zmierzy się z duetem Falkowska/Alicja Rosolska.