Pożegnanie w wielkim stylu. Półfinał nie dla Hurkacza

Akt. 24/01/2024, 08:35 GMT+1

Może za rok. W ćwierćfinale Australian Open Hubert Hurkacz przegrał z Daniiłem Miedwiediewem 6:7 (4-7), 6:2, 3:6, 7:5, 4:6 i stracił szansę na pierwszy wielkoszlemowy tytuł w karierze. Porywające spotkanie trwało cztery godziny.

Piłka meczowa z ćwierćfinału Australian Open Hurkacz - Miedwiediew

Szansa była przednia - za rywala w pierwszym ćwierćfinale w Australii w karierze Hurkacz miał Miedwiediewa, z którym grać lubi i umie. Z rozegranych wcześniej z nim pięciu meczów wygrał trzy.
Ale piętno pierwszego Polaka w najlepszej ósemce Australian Open musiało dać się Hurkaczowi we znaki. W pierwszym secie nie był sobą, choć - co wymowne - tę partię przegrał dopiero po tie-breaku. Miedwiediew pozwalał zawodnikowi z Wrocławia na wiele, jednak ten prezentu nie rozpakował.

Miedwiediew wygrał 1. seta w starciu z Hurkaczem w ćwierćfinale Australian Open

Już na dzień dobry Polak postawił się więc w trudnej sytuacji, choć przegrany na własne życzenie set nie wybił go z rytmu.

Owacja na stojąco

Hurkacz dalej grał swoje i dalej sięgał po rozwiązania, które przyniosły mu sławę na całym świecie.
W drugim secie Polak serwował na 2:0, gdy Miedwiediew zapędził go w kozi róg. Wielu w tej sytuacji by się poddało, ale nie Hurkacz. Będąc za końcową linią, tyłem do przeciwnika, tenisista z Wrocławia zagrał między nogami i w cyrkowy sposób utrzymał się w wymianie. Na koniec zagrał potężnego smecza. Publiczność nagrodziła tę wymianę oklaskami na stojąco.
- Pewnie będzie to punkt dnia. To zagranie między nogami, no i jeszcze to, co działo się dalej. Panowie pokazali nam kawałek fantastycznego tenisa - emocjonował się w Eurosporcie 1 Radosław Szymanik.

Niesamowita akcja wygrana przez Hurkacza w 2. gemie 2. seta ćwierćfinału Australian Open

Hurkacz rozwinął skrzydła. Rozluźnił rękę. Zaczął bombardować Rosjanina. Przełamał go jeszcze na 5:2 i za chwilę postawił kropkę nad i.

Ekspresowy gem Hurkacza w 2. secie ćwierćfinału Australian Open

W nieco ponad pół godziny wrócił do gry, ale nie na długo. Bo trzeci set to kolejny zwrot akcji. Break Miedwiediewa na 2:0 załatwił sprawę. Polak, choć miał pięć okazji na przełamanie, nie był w stanie wykorzystać żadnej z nich. Marzenia o półfinale znów zaczęły się rozmywać.

Miedwiediew przełamał Hurkacza w 1. gemie 4. seta ćwierćfinału Australian Open

Szczwany rosyjski lis

Hurkacz dwoił się i troił, żeby jeszcze załapać się do tego meczu, ale szczwany rosyjski lis nie chciał mu na to pozwolić. Polakowi pozostawały momenty.

Niesamowita gra przy siatce w wykonaniu Miedwiediewa w 4. gemie 4. seta ćwierćfinału

Aż przyszedł ósmy gem, w którym Hurkacz wypracował sobie jedną jedyną okazję na przełamanie faworyzowanego przeciwnika w czwartym secie. I ją wykorzystał! 4:4 i tu jeszcze wszystko mogło się zdarzyć.
Tenisista z Wrocławia wlał nadzieję w serca licznie zgromadzonych na trybunach Rod Laver Arena kibiców. Chwilę później było już 6:5 dla Polaka. Dostał gwarancję gry w drugim w tym meczu tie-breaku. Wtedy nerwy dały się we znaki Miedwiediewowi. Nagle Hurkacz, który kilkanaście minut wcześniej jedną nogą był już na pokładzie samolotu, doczekał się piłki setowej. Kolejny duży błąd Rosjanina i kolejny zwrot akcji. 7:5. Set piąty!

Precyzja Hurkacza w 10. gemie 4. seta z Miedwiediewem

Hurkacz dostał drugie życie, a przy okazji przejął inicjatywę. To on serwował jako pierwszy, zatem to rywal musiał gonić wynik.
Im dłużej trwał mecz, tym gemy były krótsze. W siódmym górę wzięło jednak większe obycie na salonach Miedwiediewa. Dwukrotny finalista Australian Open przełamał Polaka na 4:3. Prowadzenia nie wypuścił już do końca.

Nie poszedł w ślady koleżanek

Nie będzie więc trzeciego z rzędu polskiego półfinału w singlu w Melbourne. W 2022 roku tak daleko zaszła Iga Świątek, zaś przed rokiem Magda Linette.
Wielka szkoda. Hurkacz przegrał, choć przez całe spotkanie zdobył więcej punktów od rywala (164:156). To też pokazuje, jak polski tenisista wysoko zawiesił ćwierćfinałową poprzeczkę.
Rozstawiony z trójką Miedwiediew w półfinale spotka się z turniejową dwójką Carlosem Alcarazem bądź szóstką Alexandrem Zverevem.
A Hurkacz wyjedzie z Melbourne bez tytułu, ale za to z życiowym rankingiem. Ćwierćfinał w Australian Open dał mu awans na najwyższe w karierze 8. miejsce na świecie.

Hubert Hurkacz walczył jak lew

Wynik ćwierćfinału Australian Open w grze pojedynczej:
Daniił Miedwiediew (Rosja, 3) - Hubert Hurkacz (Polska, 9) 7:6 (7-4), 2:6, 6:3, 5:7, 6:4
Australian Open od 12 do 26 stycznia na żywo w Eurosporcie i Eurosporcie Extra w Playerze