Jan Zieliński i Hugo Nys wygrali deblowy turniej ATP Masters 1000 w Rzymie

Mateusz Kalina

Akt. 21/05/2023, 20:29 GMT+2

Wielkie zwycięstwo Jana Zielińskiego i Hugo Nysa w turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie. Polak i reprezentant Monako pokonali w finale holenderski duet Robin Haase - Botic van de Zandschulp 7:5, 6:1. Mecz trwał godzinę i sześć minut.

Jan Zieliński i Hugo Nys przegrali w finale Australian Open

Zieliński z Nysem w styczniu sprawili sporą niespodziankę, dochodząc do finału gry podwójnej podczas Australian Open. Musieli oni uznać wtedy wyższość duetu Rinky Hijikata – Jason Kubler. Wcześniej, w 2022 roku, polsko-monakijski debel wygrał turniej Moselle Open we francuskim Metzu (ATP 250).
W niedzielę ich rywalami w finale turnieju w Rzymie byli Holendrzy Haase i van de Zandschulp, którzy w półfinale pokonali najwyżej rozstawiony debel: Wesley Koolhof – Neal Skupski. Mimo to przed rozpoczęciem spotkania o tytuł bukmacherzy nieco większe szanse na zwycięstwo dawali Zielińskiemu i Nysowi.

Jan Zieliński i Hugo Nys w finale turnieju w Rzymie

Koncert w drugim secie

Finał tylko w pierwszym secie był wyrównany. Przy stanie 4:3 dla Zielińskiego i Nysa serwowali rywale. Polak i reprezentant Monako objęli prowadzenie 40/15 i wydawało się, że zdołają zdobyć niezwykle cenny punkt przy podaniu przeciwników. Holendrom udało się jednak wyjść z opresji i było 4:4.
W końcu Zielińskiemu i Nysowi udało się przełamać rywali. Uczynili to w najlepszym możliwym momencie, bo przy prowadzeniu 6:5. Po 39 minutach Polak i Monakijczyk mogli się cieszyć ze zwycięstwa w pierwszym secie.
W drugiej partii Zieliński z Nysem nie pozostawili złudzeń. Dwukrotnie przełamali rywali, wygrali seta 6:1 i mogli cieszyć się z wygranej.
Dla Zielińskiego to trzecie turniejowe zwycięstwo w karierze. Wcześniej triumfował dwukrotnie w hali w Metzu - w 2021 roku z Hubertem Hurkaczem, a w 2022 z Nysem.
Po triumfie w Rzymie Polak i Monakijczyk objęli prowadzenie w deblowym rankingu ATP Race, uwzględniającym tylko tegoroczne wyniki.