Monte Carlo Masters 2024. Novak Djoković i Jannik Sinner pokonani, Casper Ruud i Stefanos Tsitsipas w finale

Jacek Cychol

13/04/2024, 19:32 GMT+2

Casper Ruud niespodziewanie pokonał najwyżej rozstawionego Serba Novaka Djokovicia w półfinale turnieju Monte Carlo Masters 2024. Norweg odniósł z nim pierwsze zwycięstwo w karierze. Jego rywalem w niedzielnym pojedynku o tytuł będzie Grek Stefanos Tsitsipas, który wyeliminował wicelidera rankingu ATP Włocha Jannika Sinnera.

Skrót meczu Hurkacz - Ruud w 3. rundzie turnieju ATP w Monte Carlo (SNTV)

Djoković i Ruud w przeszłości grali ze sobą pięciokrotnie. Wszystkie te pojedynki wygrał tenisista pochodzący z Belgradu, który nie stracił w nich nawet seta.
W sobotnim półfinale Monte Carlo Masters reprezentant Norwegii pierwszy sukces w tej rywalizacji zaliczył już w otwierającej partii, zwyciężając w niej 6:4. Zaczął od przełamania serwisu lidera ATP, potem powiększył prowadzenie do stanu 4:1 i nie wypuścił już takiej szansy z rąk.
Wyraźnie podrażniło to ambicje Serba, który całkowicie zdominował drugą odsłonę spotkania, zamykając ją wynikiem 6:1. Na początku trzeciej ponownie miał jednak spore problemy, szybko tracąc podanie. Ruud uzyskał w niej przewagę trzech gemów. Djoković zdołał odrobić straty i w ósmym gemie było już 4:4. Kolejne dwa padły jednak łupem tenisisty ze Skandynawii, który przy szóstej próbie pokonał wreszcie tego utytułowanego rywala.

Tsitsipas przerwał serię zwycięstw Sinnera

Zaciętą walkę o awans do finału stoczyli też Sinner i Tsitsipas, którzy w sobotę zmierzyli się już po raz dziewiąty na zawodowych kortach. Lepszym bilansem w bezpośrednich meczach legitymował się tenisista z Grecji, który w sobotę odniósł już szóste zwycięstwo nad Włochem.
O wyniku pierwszego seta przesądziło jedno przełamanie wywalczone przez Tsitsipasa, który wygrał tę partię 6:4. W drugiej scenariusz był podobny, ale tym razem to zawodnik z Półwyspu Apenińskiego wykorzystał jednego break pointa, doprowadzając do trzeciego seta. Wicelider światowego rankingu lepiej rozpoczął też decydującą odsłonę półfinału, w której prowadził już 4:2 z przewagą przełamania. Wtedy kontrolę nad meczem przejął jednak Grek, wykorzystując problemy zdrowotne przeciwnika. Przy takim rezultacie wygrał cztery gemy z rzędu.
Tsitsipas awansował do finału Monte Carlo Masters już po raz trzeci na przestrzeni ostatnich czterech lat. Wygrał tę imprezę w 2021 i 2022 roku. Przy okazji przerwał też serię zwycięstw rywala z Włoch, który był niepokonany od dziewięciu spotkań.
Dla Sinnera była to dopiero druga porażka w sezonie. Wcześniej sposób na niego znalazł tylko Hiszpan Carlos Alcaraz w półfinale turnieju w Indian Wells. Sinner w 2024 roku triumfował już m.in. w wielkoszlemowym Australian Open, a w marcu wywalczył prestiżowe trofeum rangi ATP 1000 w Miami.
- To był tenis na najwyższym poziomie, na jaki mnie stać. Jannik był niezwykle trudnym przeciwnikiem, co widać po jego tegorocznych wynikach - podkreślił po awansie do finału Tsitsipas.