Andriej Rublow zdyskwalifikowany w półfinale turnieju ATP w Dubaju za przekleństwa w języku rosyjskim

02/03/2024, 06:09 GMT+1

Andriej Rublow zdyskwalifikowany w półfinale turnieju ATP 500 w Dubaju. Mecz z Aleksandrem Bublikiem z Kazachstanu został przerwany w końcówce trzeciego seta po tym, jak Rosjanin miał obrazić w swoim języku sędziego liniowego.

Piłka meczowa ćwierćfinału Australian Open Sinner - Rublow

Do kontrowersyjnej sytuacji doszło pod koniec decydującego seta, gdy po dłuższej wymianie Bublik zdobył punkt na 6:5. Rublow podbiegł do liniowego i zaczął krzyczeć, a później pokazywał, że jedna z piłek przeciwnika była autowa.
W telewizyjnych powtórkach nie było słychać słów Rublowa, ale jeden z sędziów, który mówił w języku rosyjskim, doniósł sędzi głównej, że tenisista wypowiadał obelgi w języku rosyjskim.

Na nic wyjaśnienia Rublowa

Andriej zapewniał, że mówił wyłącznie po angielsku i nie używał wulgaryzmów. Nic jednak nie wskórał. Po interwencji supervisora został zdyskwalifikowany za niesportowe zachowanie. W tamtym momencie Bublik prowadził 6:7 (4-7), 7:6 (7-5), 6:5.

Andrey Rublev is dismissed by the court supervisor after shouting at a line judge while playing Alexander Bublik of Kazakhstan in their semifinal match during the Dubai Duty Free Tennis Championships at Dubai Duty Free Tennis Stadium on March 01, 2024

Tę decyzję skrytykowała rosyjska tenisistka Daria Kasatkina, nazywając ją "żartem".
"Więc można tak po prostu wykluczyć gracza, odebrać mu punkty i pieniądze nawet nie sprawdzając powtórki wideo? Co za żart, kolejne potwierdzenie, że potrzebujemy VAR w tenisie i elektronicznych linii na wszystkich turniejach" - napisała na platformie X.
Rublowa bronił również jego piątkowy rywal. Urodzony w Rosji Kazach sam zresztą otrzymał w tym meczu ostrzeżenie za zniszczenie rakiety.
- Wątpię, by Andriej powiedział coś szalonego, on nie jest takim facetem. Widocznie jednak takie są przepisy. Zrobili, co musieli, przestrzegając procedur - przyznał Bublik.

Andrey Rublev grita a uno de los jueces de línea y es descalificado en Dubái

Rozstawiony z numerem siódmym reprezentant Kazachstanu zmierzy się w finale Ugo Humbertem. W piątkowym półfinale Francuz, którzy wyrzucił wcześniej z turnieju Huberta Hurkacza, pokonał 7:5, 6:3 obrońcę tytułu Rosjanina Daniiła Miedwiediewa.