WTA Indian Wells 2021. Iga Świątek - Jelena Ostapenko: wynik i relacja

12/10/2021, 20:00 GMT+2

Iga Świątek nie zawojuje Indian Wells. W 4. rundzie turnieju w Kalifornii najlepsza polska tenisistka przegrała zdecydowanie z Jeleną Ostapenko 4:6, 3:6. Ostatnim Polakiem w imprezie, w grze pojedynczej mężczyzn, pozostaje więc Hubert Hurkacz.

W Indian Wells Świątek szła jak burza. W pierwszych meczach Petrze Martić i Weronice Kudermietowej oddała łącznie pięć gemów. Jej grą można było się zachwycać, jak to stało się udziałem obecnego na tym drugim spotkaniu samego Billa Gatesa.
Ale mecz o ćwierćfinał Indian Wells przyniósł zupełnie inną historię. Ostapenko okazała się pierwszą rywalką w tym turnieju, która postawiła się Świątek. Role się odwróciły - to Łotyszka od początku starała się dyktować warunki, z czym Polka zawsze ma problemy.
Jako pierwsza rywalkę przycisnęła jednak Polka, przełamując Ostapenko na 4:3. Znana z nieustępliwości Łotyszka nie dała się jednak zepchnąć do defensywy i od razu popisała się przełamaniem powrotnym. Za gemem na 4:4 poszły dwa kolejne i set.

Nie była sobą

Świątek po raz pierwszy w turnieju stanęła przed koniecznością odrabiania strat w meczu i nie poradziła sobie w tej sytuacji.
Co prawda przełamała Ostapenko na otwarcie drugiej partii, ale ponownie nie zdołała utrzymać przewagi. Świątek prowadziła 3:1, by przegrać seta 3:6.
We wtorek ewidentnie nie była sobą. Miała problemy z rywalką, ale i z własnym zdrowiem. Gdy w drugiej odsłonie Ostapenko wyszła na 4:3, polska tenisistka poprosiła o przerwę medyczną. Nie wiadomo, co jej dolegało. Pomoc została udzielona jej w szatni, z dala od kamer.
Kilkuminutowa przerwa nie odwróciła losów meczu. Świątek dalej nie była sobą, a tak dysponowana Ostapenko nie dała wybić się z rytmu. W meczu byłych mistrzyń French Open - Łotyszka wygrała tę imprezę w 2017, a Polka w 2020 roku - zdecydowanie lepsza okazała się ta sprzed czterech lat.
Dla Świątek to definitywny koniec Indian Wells - dzień wcześniej w dramatycznych okolicznościach w parze z Bethanie Mattek-Sands pożegnała się z grą podwójną.
Ostapenko w ćwierćfinale zmierzy się z lepszą z pary Shelby Rogers - Leylah Fernandez.

Cała nadzieja w Hurkaczu

Świątek była ostatnią polską tenisistką w drabince kalifornijskiego turnieju. Wcześniej z Indian Wells pożegnały się Magda Linette i Magdalena Fręch, które solidarnie odpadły w 2. rundzie.
W drabince singla mężczyzn jest jeszcze za to Hubert Hurkacz, który w środę zagra o ćwierćfinał z Asłanem Karacewem. Będzie to znakomita okazja do rewanżu, bowiem w niedawnym turnieju w San Diego Rosjanin pokonał Polaka 5:7, 6:4, 6:2.