Wimbledon 2022. Ons Jabeur - Tatjana Maria: wynik i relacja meczu 1/2 finału - Tenis

07/07/2022, 14:24 GMT+2

Ons Jabeur w finale Wimbledonu. W meczu 1/2 finału, trwającym niespełna dwie godziny, Tunezyjka pokonała Niemkę Tatjanę Marię 6:2, 3:6, 6:1. W sobotę 27-latka zagra o pierwszy tytuł wielkoszlemowy w karierze.

Jabeur (2. WTA) była zdecydowaną faworytką czwartkowego starcia z Marią (103. WTA). Tym bardziej, że w całym turnieju straciła do tej pory zaledwie jednego seta, a jej przeciwniczką była tenisistka nieznana szerokiej publiczności przed tegorocznym Wimbledonem.

Jabeur w finale Wimbledonu

Spotkanie miało jeszcze jeden pozasportowy podtekst, bo Tunezyjka oraz Niemka poza kortem są dobrymi przyjaciółkami. W półfinale nie mogło być jednak mowy o sentymentach. Inauguracyjną partię lepiej otworzyła niżej notowana zawodniczka, która objęła prowadzenie 1:0.
Później do głosu doszła jednak ćwierćfinalistka imprezy w Londynie sprzed roku. 27-latka grała bardzo efektownie, ale co najważniejsze skutecznie. Pewnie utrzymywała swoje gemy serwisowe, a do końca pierwszego seta dodatkowo dwukrotnie przełamała rywalę, wygrywając 6:2.

W drugiej partii, dość nieoczekiwanie, obraz gry uległ zmianie. Tym razem przewagę zyskała Maria, córka polskiego szczypiornisty Henryka, wicemistrza Polski z Pogonią Zabrze w 1976 roku. 34-latka wyraźnie znalazła sposób na specyficzny styl Jabeur, zwyciężając coraz więcej wymian przy siatce, jak i zza końcowej linii. O losach seta, wygranego przez Niemkę 6:3, zadecydowało ostatecznie jedno przełamanie w czwartym gemie.
W trzeciej partii Jabeur udowodniła, że jej dobra gra w ostatnich miesiącach nie jest kwestią przypadku. Po zaledwie kwadransie rywalizacji prowadziła już 3:0 i była o krok od awansu do pierwszego wielkoszlemowego finału w karierze.
Zrezygnowana Maria popełniała w tej fazie spotkania coraz więcej niewymuszonych błędów, wygrywając tylko szóstego gema tej partii. Na więcej nie było już jej jednak stać, a set zakończył się wynikiem 6:1 dla wyżej notowanej z zawodniczek.
Rywalką Jabeur w walce o tytuł będzie zwyciężczyni starcia pomiędzy Rumunką Simoną Halep (18. WTA) a Kazaszką Jeleną Rybakiną (23. WTA).